Jak funguje cenový strop G7 pro ruskou ropu?

Skupina G7 vznesla myšlenku omezení cen ropy, ale odborníci jsou skeptičtí ohledně její účinnosti.

Photo Alliance | Photo Alliance | Getty Images

Sedm největších průmyslových ekonomik světa představilo myšlenku omezení cen ruské ropy, aby vyvinulo tlak na schopnost Kremlu financovat svou ofenzívu na Ukrajině a pokusit se ochránit spotřebitele uprostřed prudce rostoucích cen energií.

Snaha G7 o strop cen ruské ropy však není bez problémů, přičemž energetici analytici jsou k nestrannosti návrhu vysoce skeptičtí.

Kreml ze své strany varoval, že jakýkoli pokus o zavedení stropu na ceny ruské ropy způsobí více škody než užitku.

Jak se zrodil nápad?

Přečtěte si více o energii od CNBC Pro

Konglomerát dříve přijímal asi 25 % dovozu ropy z Ruska a byl jedním z nejvýznamnějších kupců Kremlu. Zastavení těchto nákupů ropy je pokusem poškodit ruskou ekonomiku po nevyprovokované invazi na Ukrajinu, ale ukončit tyto operace přes noc je obtížné vzhledem k velké závislosti některých zemí EU na ruských fosilních palivech.

našeho prezidenta Joe Biden O víkendu 25. až 26. června představil myšlenku omezení cen ropy ostatním vůdcům G7 a jeho kolegové souhlasili, že se podívají, jak to udělat. G7 se skládá ze Spojených států, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Spojeného království a Japonska.

Německý kancléř Olaf Schulz řekl, že nápad je příliš ambiciózní a než se stane realitou, potřebuje „hodně práce“.

Mluvčí Evropské komise, výkonné složky EU, v pátek v e-mailu pro CNBC uvedl: „Sdílíme obavy zemí G7 ohledně břemene zvýšených cen energií a nestability trhu a toho, jak tyto prohlubují nerovnost jak na národní, tak i na evropské úrovni. mezinárodní úrovně.“

„V této souvislosti bude Komise na základě pověření evropských lídrů pokračovat v práci na způsobech, jak omezit rostoucí ceny energie, včetně posouzení proveditelnosti stanovení dočasných limitů dovozních cen tam, kde je to vhodné,“ uvedl stejný mluvčí a dodal, že diskuse byly projednány. z nezbytnosti.“

Jak funguje cenový strop?

Energetickí analytici se ptali, jak přesně by G7 mohla zavést strop na ceny ruské ropy, a varovali, že plán by mohl selhat, pokud se hlavní spotřebitelé nezúčastní, a může vypršet čas, aby byl proveditelný.

„Jsem jedním z těch lidí, kteří se škrábou na hlavě,“ řekl ve čtvrtek pro CNBC „Squawk Box Europe“ Neil Atkinson, nezávislý ropný analytik.

„Něco takového může fungovat pouze tehdy, když přimějete všechny velké producenty a všechny hlavní spotřebitele ke spolupráci a pak najdete nějaký způsob, jak prosadit jakýkoli plán, se kterým přijdete,“ dodal.

Faktem je, že největšími spotřebiteli ruské ropy, respektive mezi největšími spotřebiteli ruské ropy, jsou Čína a Indie.

Ropný tanker kotvící v doku pro plyn a ropu v přístavu Constanta v Rumunsku.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Atkinson řekl, že Čína a Indie „velmi těžily“ ze zlevněných cen ruské ropy. Ruská ropa se prodávala s obrovskou slevou 30 dolarů nebo více ve srovnání s mezinárodními standardy Termínové kontrakty ropy Brent 110 dolarů za barel – a Chytá se toho Čína a Indie.

Atkinson také zdůraznil nedostatek jednoty ohledně ruské invaze na Ukrajinu vzhledem k tomu, že Čína a Indie nedokázaly otevřeně odsoudit Kreml.

„Každopádně, Rusové tam nebudou jen tak sedět a nic nedělat. Mohou hrát hry s již zásobami ropy a plynu…,“ řekl Atkinson.

Opravdu si myslíme, že to Rusko skutečně přijme a nebude se mstít? Myslím, že to zní jako velmi, velmi dobrý teoretický koncept, ale v praxi to nebude fungovat.

Amrita Singhová

Spoluzakladatel a ředitel výzkumu ve společnosti Energy Aspects

„Upřímně řečeno, mechanismus nefunguje,“ řekla Amrita Sen, spoluzakladatelka a ředitelka výzkumu Energy Aspects, v rozhovoru pro CNBC „Squawk Box Europe“ v pátek.

„Nepřemýšleli o tom, nemluvili s Indií a Čínou… Opravdu si myslíme, že by s tím souhlasili? A opravdu si myslíme, že by to Rusko skutečně přijalo a nereagovalo? Myslím, že to zní jako velmi dobrý teoretický koncept, ale v praxi nebude fungovat.“

Sen řekl, že myšlenka, že země po celém světě jsou na stejné vlně se západními tvůrci politiky, zejména v oblasti energetické bezpečnosti, je „v tuto chvíli největší mylnou představou“. „Myslím, že se toho opravdu musíme zbavit,“ dodala.

Pro Claudia Galimbertiho, senior viceprezidenta energetické výzkumné firmy Rystad, je nejpřímější mechanismus pro omezení ceny ruské ropy prostřednictvím pojištění.

„International Group of Protection and Indemnity Clubs v Londýně pokrývá asi 95 % celosvětové flotily přepravující ropu. Západní země by se mohly pokusit stanovit cenový strop tím, že by kupujícím umožnily ponechat si toto pojištění, pokud souhlasí s tím, že nebudou platit více než určité množství,“ řekl Galimberty v poznámce. „Strop cen ruské ropy na palubě.“

„Ale existuje mnoho překážek, které by mohly takovému plánu bránit,“ dodal.

Jedním z nejviditelnějších příkladů, řekl Galimberti, je skutečnost, že Rusko by se mohlo jednoduše rozhodnout, že nebude prodávat za limitní ceny, zvláště pokud je referenční hodnota příliš nízká a blízko výrobním nákladům.

prezident Ruský prezident Vladimir Putin Již vyjádřil svou připravenost přerušit dodávky zemního plynu takzvaným „nepřátelským zemím“, které odmítly splnit jeho požadavky na placení plynu v rublech.

Galimberti řekl, že Čína je „další nejpravděpodobnější překážkou“, protože Peking se může z geopolitických důvodů rozhodnout „poskytnout podporu Rusku přijetím špatného ruského pojištění, a tak usnadnit mezeru v cenovém stropu“.

„Nicméně stanovení cenového stropu je v tuto chvíli jistě opatření, které stojí za zvážení, i když čas běží, protože Evropská unie je odhodlána zakázat dovoz ruské ropy do konce roku,“ řekl Galimberti.

Jak reagovalo Rusko?

Rusko Varoval, že jakýkoli pokus o snížení ceny ruské ropy by mohl způsobit chaos na energetickém trhu a tlačit ceny komodit výše.

Vicepremiér Alexander Novak ve středu označil krok západních vůdců zvážit zavedení cenového stropu jako „další pokus zasahovat do tržních mechanismů, který může vést pouze k nerovnováze trhu… [a] Růst cen,“ uvedla agentura Reuters.

Novak řekl, že je přesvědčen, že Rusko v nadcházejících měsících vrátí produkci ropy na úroveň před sankcemi, a to především kvůli přesměrování značného množství ruské ropy na asijské trhy.

READ  Bývalý poradce řekl, že britský premiér Johnson odmítl vypnout COVID-19, protože zemřeli pouze starší lidé

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.