Jak by zatmění mohlo pomoci sjednotit rozbitou Ameriku

V těchto dnech se cítím jako cestující kazatel – nebo možná rabín.

Nedávná středa mě zastihla v Clevelandu, kde jsem kázal z přestavěného synagogálního divadla – nyní koncertního sálu – více než 400 nadšeným lidem. O dva dny později přinesla slovo do zaplněné haly v New Yorku. Nedávno jsem kázal online v Mesquite v Texasu. Evansville, Indiana; A Cape Elizabeth v Maine. Moje zpráva: Připravte se na skvělý a úžasný den, který vás čeká.

8. dubna bude vesmír zdobit Ameriku svou nejúžasnější přírodní podívanou: úplným zatměním Slunce. Jeho délka je asi 115 mil široká V oblasti od Texasu po Maine (nazývané cesta totality) jasné slunce zmizí až na 4 1/2 minuty a uvrhne Zemi do děsivého soumraku. Mezitím toho dne všude v sousedních Spojených státech zažije částečné zatmění Slunce, zajímavou (i když mnohem méně velkolepou) událost.

Úplné zatmění může změnit život. První zkušenost jsem měl v roce 1998 na Arubě. Ve chvíli, kdy Měsíc zcela zakryl Slunce a modrá obloha klesla, sluneční koróna – vnější atmosféra Slunce, explodovala a zajiskřila jako věnec pozlátka do vesmíru. Planety vedle něj pluly po svých drahách. Ten pohled byl zjevením, protože hluboko uvnitř jsem pochopil, že jsem jen tečkou na kusu skály obíhající kolem slunce. Nyní pronásleduji zatmění po celém světě.

Úplné zatmění může také změnit běh dějin. Ukončily a posílily ozbrojený konflikt. Zatmění v 19. století pomohlo inspirovat vzestup Ameriky jako vědecké velmoci, jak jsem zjistil, když jsem o této události psal knihu. Modlím se, aby letošní zatmění posunulo náš roztříštěný národ jednotným a nadějným směrem.

Myslíte si, že máte rádi zatmění Slunce? Přemýšlejte znovu. Ten chlap viděl více než 20 lidí. (Video: Alice Lee / The Washington Post)

Možná si pamatujete, že před sedmi lety u nás nastalo další úplné zatmění. Při té příležitosti – 21. srpna 2017 – byla jako šátek zabalena cesta totality z Oregonu do Jižní Karolíny., Padl v Americe, která se zdála být na pokraji občanské války.

READ  Archeologové se ponoří do lidského chování na Mezinárodní vesmírné stanici: NPR

Byl to první rok prezidentování Donalda Trumpa, kdy zemí otřásly protesty a hněv. Partizánské a kulturní rozdíly se prohloubily: rudí versus modří, město versus venkov. Týden před zatměním se na Charlottesville snesla tma, kde se shromáždění bělošské nadřazenosti setkalo s protidemonstranty ve smrtícím střetu, který shrnul rozpad země. V den nebeské události se však Amerika spojila. Jeho pozornost se obrátila ven – k nebi – pro společný kosmický okamžik.

A na univerzitě v jižním Illinois, když dorazil měsíční stín, se ze školního stadionu Greyhound zvedlo 14 000 hlasů. „Ukazuje nám, jak jsme silní, když se všichni sejdeme, dokonce i se vším, co se děje,“ řekl muž z davu NBC News.

V Oaklandu ve státě New Jersey – kde se obyvatelé města shromáždili v knihovně, aby sledovali částečné zatmění, ale zjistili, že tam není dostatek slunečních brýlí, které by všichni mohli bezpečně pozorovat – ti, kteří brýle nosili, sdíleli s těmi, kteří je neměli. Jedna žena řekla místním novinám: „Vzhledem ke zkušenostem, které jsme v poslední době po celé zemi zažili, je dobré vidět, jak se všichni sešli a uskutečnili to.“

Na masivním shromáždění zvaném SolarFest ve vysoké poušti v Oregonu se rozmanité tisíce lidí z celého světa ukázaly tak zdvořilé a spolupracující, že při evakuaci výstaviště nezanechaly téměř žádné odpadky. „Je to tak čisté,“ řekl jeden organizátor v úžasu.

Scéna se opakovala po celé zemi, v parcích a městských ulicích, na vrcholcích hor a plážích. Z jednotlivců se stala společenství. Cizinci už nejsou cizinci. Strnulí lidé plakali, objímali se a upadli do pietního ticha.

V tomto věku polarizované politiky, ostrovní zábavy a individualistických zpráv nabídlo zatmění vzácný sdílený zážitek – zážitek, který spíše povznesl a sjednotil než degradoval a rozděloval. Průzkum, který provedli vědci z University of Michigan, odhadl, že více než 150 milionů dospělých Američanů sledovalo zatmění v roce 2017 živě, zatímco dalších 60 milionů je sledovalo v televizi nebo na internetu. „Toto je úroveň expozice, která převyšuje sledovanost Super Bowlu a řadí se mezi nejsledovanější události v americké historii,“ uzavřela studie.

READ  Sonda Curiosity na Marsu krásně unáší mraky

Jiní vědci z Kalifornské univerzity v Irvine analyzovali miliony zpráv odeslaných na Twitter v době zatmění v roce 2017 a zjistili, že zprávy odeslané z cesty totality a v den zatmění „vykazovaly větší úctu a méně sebevědomí. -výraz.“ Soustředěný jazyk, společensky pozitivnější, spřízněný, pokorný a kolektivistický. Tým potvrdil, že tyto výsledky odhalily psychologický dopad zatmění Slunce v roce 2017. „Stejně jako se Měsíc na obloze seřadil se Sluncem, lidé na Zemi se seřadili mezi sebou v úžasu nad touto úžasnou nebeskou událostí.“

Proto teď kážu.

Úplné zatmění Slunce 8. dubna 2024 slibuje, že tuto sjednocující sílu uplatní ještě mocněji. Téměř třikrát tolik Američanů – více než 30 milionů – žije letos na cestě totality a více než polovina americké populace žije do jednoho dne jízdy autem. Povzbuzuji co nejvíce lidí, aby se vydali na tuto cestu a aby se dostali do zóny úžasu.

Naše země zahájila další rok ostré politické kampaně a zdá se, že ji prodává hněv a rozdělení. Mohu však říci, že existuje touha po něčem víc, něčem jiném.

Na konci mé poslední přednášky v Clevelandu mi na pódium poslal jeden z publika otázku. „Zdá se, že zatmění svedlo spoustu lidí dohromady,“ začal. Proč nemůžeme pokračovat těmito úžasnými způsoby… po zatmění? Jak z toho můžeme těžit?

Tehdy jsem si přál mít moudrost rabína, protože jsem neznal odpověď. Ale možná položení otázky je začátek. Čtyřminutová podívaná sice neupraví předivo naší země rozervané léty vzájemné nedůvěry, ale pokud se dost z nás postaví měsíčnímu stínu 8. dubna do cesty, zatmění nám může připomenout jednotu, po které toužíme. znovu získat. To samo o sobě může opravit některé stehy.

David Barron, bývalý vědecký zpravodaj National Public Radio (NPR) a současný šéf astrobiologie v Library of Congress, je autorem knihy American Eclipse: A Nation's Epic Race to Catch the Moon's Shadow and Win World Glory. Byl svědkem osmi úplných zatmění Slunce na pěti kontinentech.

READ  Curiosity Rover zachytil tuto fotografii jemné a jemné kovové "kytičky" na Marsu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *