Po zrušení Kovitu se český oslavenec „Masobust“ vrátí v sobotu 26. února do PIVO v Kalmaru. Na obrázku jsou tanečníci na akci Masopust 2020. (Foto s laskavým svolením Lois Zajicek)

České dědictví slaví své 16. výročí Masobust v sobotu 26. února v pivovaru PIVO v Kalmaru. Ken Jajisek, prezident Czech Heritage Partnership (CHP), řekl: „Jsme potěšeni, že můžeme hostit Masopusta v palírně PIVO, abychom lidem servírovali skvělou hudbu, řemeslné pivo PIVO a českou kulturu a také ochutnávku starodávné české kuchyně. Různé zábavy. Česká vesnice Pechin bude rozlišena a potomci budou uznáni.
Organizátorka akce Masopust Audrey Lensing řekla: „Letos se na zábavě představí známá skupina Carrie Ridgeland Dutchman. Zatímco vás Carrie a její kapela uchvátí vynikající hudbou, máme i další vzrušující akce: živé aukce jedinečného českého zboží a místního zboží; Mírové aukce předmětů darovaných rodinami; Vyhlášení vítěze Besinovského stipendia a tolik diskutovaná česká scénka slavného českého dramatika.
Masopust Lunch je oblíbená česká večeře pořádaná U-2 BBQ. V nabídce jsou tradiční česká jídla: pečené špekové řízky, gidnis (česká / slovenská klobása), knedlíky, máslo z červené petrželky, koprový vývar, kysané zelí, okurkový rajčatový salát, žitný chléb, salát coleslaw, rohlíky a popcorn.
Kumulovaná finanční podpora na provoz Centra rodinné historie a dokumentace v Protivíně. Zajíček dodal: „Fondy Masopustu podporují kulturní akce, jako je Oparatic Concert ve Spillville třetí víkend v srpnu a Check Days na Prodivine.“
Z českých osobností se letošního Masopustu v PIVO zúčastní: Jaraslov Konterek, Generální konzulát ČR v Chicagu; Joseph Ivaska, světově uznávaný zpěvák a skladatel; Helen Cinsebieux, odbornice a spisovatelka na slovenské Grozi (lidový styl); A Cecilia Rokusek, generální ředitelka Národního českého a slovenského muzea a knihovny Cedar Rapids.
Dveře PIVO Event Center únor. 229-6049, která se otevírá v poledne 26. a podává večeři v 17 hodin.
Rostliny koly jsou na prodej. Loňská Masohust Buttons budou zdarma poskytnuta držitelům vstupenek 2022. Podrobnosti o akci najdete na www.facebook.com/czechmasopust na „Čeština“.