Izrael útočí na Írán, ale rozsah se zdá být omezený: živé aktualizace

Izrael útočí na Írán, ale rozsah se zdá být omezený: živé aktualizace

Po desetiletí vedly Izrael a Írán stínovou válku na Blízkém východě a obchodovaly s útoky na zemi, na moři, ve vzduchu a v kyberprostoru. Poslední kolo útoků – zejména letecké bombardování, které Írán zahájil minulý víkend proti Izraeli – přineslo konflikt jasněji do otevřeného prostoru a vyvolalo obavy z širší války.

Páteční odvetný úder Izraele na íránskou leteckou základnu se však zdál být omezený a podle analytiků to signalizovalo snahu stáhnout se z nebezpečného cyklu a možná vrátit válku do stínu.

Níže je nedávná historie konfliktu:

Srpen 2019: Izraelský nálet zabil dva íránsky vycvičené militanty v Sýrii, bezpilotní letoun provedl explozi poblíž kanceláře Hizballáhu v Libanonu a nálet v Al-Qaim v Iráku zabil velitele irácké milice podporované Íránem. Izrael tehdy obvinil Írán, že se snaží vytvořit pevnou linku pro dodávky zbraní přes Irák a severní Sýrii do Libanonu, a analytici uvedli, že cílem útoků bylo zastavit Írán a vyslat signál jeho zástupcům, že Izrael nebude tolerovat flotilu chytrých rakety na zemi. Jeho limity.

Leden 2020: Izrael přijal s úlevou atentát na generálmajora Kásema Solejmáního, velitele zahraniční složky íránských islámských revolučních gard, při útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu.

Írán zareagoval útokem na dvě základny v Iráku, kde sídlí americké síly, záplavou raket a zranil asi 100 amerických vojáků.

2021–22: V červenci 2021 byl u pobřeží Ománu napaden ropný tanker provozovaný izraelskou lodní společností, přičemž podle společnosti a tří izraelských představitelů zahynuli dva členové posádky. Dva úředníci uvedli, že útok zřejmě provedly íránské drony.

Írán se k odpovědnosti výslovně nepřihlásil ani nepopřel, ale státní televizní kanál incident popsal jako reakci na izraelský útok v Sýrii.

V listopadu 2021 Izrael zabil hlavního íránského jaderného vědce Mohsena Fakhrizadeha a v květnu 2022 následoval atentát na velitele Revolučních gard plukovníka Sayyada Khodayiho.

READ  BBC na palubě lodi pronásledované Čínou v Jihočínském moři

prosinec 2023: Poté, co izraelské bombardování Gazy začalo v reakci na útok vedený Hamasem 7. října, milice podporované Íránem zesílily své útoky. Koncem loňského roku Írán obvinil Izrael ze zabití vysoce postaveného vojenského činitele, brig. Generál Sayyed Radi Musavi při raketovém útoku v Sýrii.

Generál Músáví, hlavní poradce Revolučních gard, byl popsán jako blízký spolupracovník generála Solejmáního a údajně pomáhal dohlížet na dodávky zbraní Hizballáhu. Izrael, který zaujal svůj obvyklý postoj, odmítl přímo komentovat, zda stojí za zabitím generála Musávího.

Leden 2024: Výbuch na předměstí Bejrútu v Libanonu zabil Saleha al-Arouriho, vůdce Hamasu, spolu se dvěma vůdci ozbrojeného křídla skupiny, což znamená první atentát na vysokého představitele Hamasu mimo Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy v posledních letech. Představitelé Hamasu, Libanonu a Spojených států připsali výbuch Izraeli, který svou účast veřejně nepotvrdil.

Hizballáh, který získává významnou podporu od Íránu, zintenzivnil své útoky na Izrael po smrti pana Al-Arouriho. Izraelská armáda podnikla odvetu proti Hizballáhu v Libanonu a zabila řadu vůdců této skupiny.

On chodí: Útok izraelského dronu zasáhl auto v jižním Libanonu a zabil nejméně jednoho člověka. Izraelská armáda uvedla, že zabila zástupce velitele raketové a raketové jednotky Hizballáhu. Hizballáh uznal zabití muže, Ali Abdel Hassan Naim, ale neuvedl další podrobnosti.

Ve stejný den nálety zabily vojáky poblíž Aleppa v severní Sýrii, což se zdálo být jedním z nejsmrtelnějších izraelských útoků v zemi za poslední roky. Útoky zabily 36 syrských vojáků, sedm bojovníků Hizballáhu a Syřana z proíránské milice, podle Syrské observatoře pro lidská práva, britské skupiny sledující občanskou válku v Sýrii.

Izraelská armáda se k odpovědnosti nepřihlásila. Izraelský ministr obrany Yoav Galant však na sociálních sítích napsal: „Budeme pronásledovat Hizballáh všude, kde působí, a rozšíříme tlak a tempo útoků.

READ  Spojené státy jsou blízko jednání s Izraelem a Hamasem, aby zastavily konflikt a propustily některé rukojmí

Duben: Útok na budovu íránského velvyslanectví v Damašku 1. dubna vedl k zabití tří vysokých íránských velitelů a čtyř důstojníků. Írán obvinil Izrael a slíbil, že zareaguje důrazně.

O dva týdny později Teherán zahájil palbu více než 300 dronů a raket na Izrael, což byl nečekaně rozsáhlý útok, ačkoli Izrael a jeho spojenci sestřelili téměř všechny zbraně. Izrael několik dní tvrdil, že odpoví, než v pátek zaútočil na vojenskou leteckou základnu poblíž středoíránského města Isfahán.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *