Česká centrální banka s poklesem inflace a zlepšením ekonomiky opět snižuje základní úrokovou sazbu

Česká centrální banka s poklesem inflace a zlepšením ekonomiky opět snižuje základní úrokovou sazbu

Česká centrální banka snížila svou základní úrokovou sazbu počtvrté za sebou, protože inflace klesala a ekonomika vykazovala známky oživení.

PRAHA – Centrální banka České republiky ve čtvrtek počtvrté za sebou snížila základní úrokovou sazbu, protože inflace klesala a ekonomika vykazovala známky oživení.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 5,25 %. Tento krok analytici očekávali.

Banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu 21. prosince, což představuje první snížení od 22. června 2022. Pokračovalo snížením o půl procentního bodu 8. února a pokračovalo dalším snížením o půl procentního bodu dne 8. února. Procentní snížení 20. března.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, v únoru meziročně klesla na 2,0 %, což odpovídá cíli banky, a na stejné úrovni zůstala i v březnu.

Předběžné údaje, které v úterý zveřejnil statistický úřad, naznačovaly, že česká ekonomika v 1. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostla o 0,4 % a ve srovnání s posledními třemi měsíci předchozího roku vzrostla o 0,5 %.

Stalo se tak poté, co česká ekonomika v posledních třech měsících roku 2023 oproti předchozímu roku klesla o 0,2 %.

Rozhodnutí české banky přichází ve chvíli, kdy se centrální banky po celém světě, včetně americké centrální banky, snaží posoudit, zda je toxická inflace zkrocena do bodu, kdy mohou začít snižovat úrokové sazby.

Evropská centrální banka ponechala v dubnu klíčové úrokové sazby beze změny na rekordních 4 %, ale naznačila, že na svém příštím červnovém zasedání může úrokové sazby snížit.

Americká centrální banka ale začátkem tohoto týdne potvrdila, že inflace zůstala v posledních měsících tvrdošíjně vysoká, a uvedla, že neplánuje snižovat úrokové sazby, dokud nebude mít „větší důvěru“, že růst cen udržitelně zpomaluje na svůj 2% cíl.

READ  Ztráty Royal Mail se zhoršují a unie musí začít jednat | Nils Pratley

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *