Viala, vítěz českých voleb, bude jmenován premiérem 26. listopadu

Předseda Občanské demokratické strany (ODS) a kandidát Allied Together (SPOLU) na premiéra Peter Fiala přijíždí na televizní debatu před parlamentními volbami v Praze v České republice 7. října 2021. REUTERS/Bernadette Szabo

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

PRAHA (Reuters) – Český prezident Miloš Zeman jmenuje 26. listopadu novým premiérem předsedu středopravé opozice Petera Fialu poté, co byl minulý měsíc zvolen, řekl Viala po středečním setkání s prezidentem.

Maan Fiala a koalice a starostové Progresivní pirátské strany získali v hlasování ve dnech 8. až 9. října parlamentní většinu a zavázali se nahradit odcházející vládu v čele s André Babišem.

Nová administrativa se ujme moci v době opětovného nárůstu případů koronaviru v České republice, které v úterý dosáhly historického maxima více než 22 000 denně.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Babiš ve středu řekl, že vláda od příštího týdne zabrání neočkovaným lidem v přístupu na akce a veřejné služby. Přečtěte si více

Fiala (57), profesor politologie a od roku 2014 vůdce středopravých občanských demokratů, řekl, že jeho tým odhalí vlastní návrhy na boj s pandemií.

Mluvčí Zemana, který je hospitalizován od 10. října, uvedl, že prezident očekává brzké propuštění a potvrdil datum 26. listopadu.

Fiala novinářům řekl, že očekává složení celé vlády do tří týdnů.

Řekl, že nový tým sníží rozpočtový schodek na rok 2022, který je v současnosti plánován na 377 miliard korun (16,91 miliardy dolarů), což by znamenalo mezeru ve veřejném sektoru na úrovni přibližně 4,4 % HDP.

„Rozpočet není přijatelný, jen urychlí eskalaci inflace. Musíme ho přeformulovat,“ řekl Fiala.

Fiala řekl, že ministerstvo financí převezme jeho stranický kolega Zbenik Stangora, zatímco pirátská strana nominovala na ministra zahraničí Jana Lebavského, známého svým tvrdým postojem k Rusku.

READ  Růst minimální mzdy nestačí k ochraně nejchudších před růstem cen

Příští vláda se zavázala zvýšit výdaje na obranu na úroveň doporučení NATO ve výši 2 % HDP a snížit deficit, aby splnila kritéria pro přijetí eura. K žádným konkrétním krokům ohledně přijetí eura se nezavázala.

(1 dolar = 22,2910 Kč)

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Reportáž Jan Lopatka) Střih Gareth Jones

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.