Izrael otevře 3 koridory pro pomoc po Bidenově výzvě s Netanjahuem

Izrael otevře 3 koridory pro pomoc po Bidenově výzvě s Netanjahuem

Washington – Izraelská vláda souhlasila s otevřením tří koridorů pro humanitární pomoc na konkrétní žádost prezidenta Bidena ve čtvrtečním hovoru s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Pan Biden to řekl Netanjahuovi Izraelský nálet, který zabil sedm humanitárních pracovníků Bílý dům uvedl, že rezoluce o Gaze je „nepřijatelná“ a varoval, že americká politika směrem k pokračování konfliktu bude záviset na krocích, které Izrael přijme ke zmírnění probíhající humanitární krize.

Bude otevřen přechod Erez na severu Gazy, který nebyl otevřen od začátku konfliktu. Ašdodský přístav bude otevřen pro dodávky humanitární pomoci a nákladním autům z Jordánska bude umožněno přejít z Izraele do Gazy přes hraniční přechod Kerem Shalom.

Izraelský kabinet v prohlášení uvedl: „Tato dodatečná pomoc zabrání humanitární krizi a je nezbytná k zajištění pokračování bojů a dosažení cílů války.“

Oba vůdci promluvili poprvé od pondělního smrtícího náletu, který zabil dělníky z World Central Kitchen, charitativní organizace, která dodává potravinovou pomoc do Gazy. Mezi mrtvými byl i jeden Američan. Bílý dům ve shrnutí konverzace uvedl, že Biden řekl Netanjahuovi, že „stávky na humanitární pracovníky a celková humanitární situace jsou nepřijatelné“.

Biden v úterý řekl, že ho to „rozzlobilo a zlomilo mu to srdce“. Smrtelná ránaCož vyvolalo mezinárodní odsouzení. Izraelští představitelé uvedli, že útok byl neúmyslný a chybný.

Bílý dům uvedl, že prezident „jasně uvedl, že je třeba, aby Izrael oznámil a provedl řadu konkrétních, konkrétních a měřitelných kroků k řešení civilních škod, lidského utrpení a bezpečnosti humanitárních pracovníků“. „Ujasnil, že americká politika ohledně Gazy bude určena naším hodnocením okamžité akce, kterou Izrael v těchto krocích podnikne. Zdůraznil, že okamžité příměří je nezbytné pro dosažení stability, zlepšení humanitární situace a ochranu nevinných civilistů, a naléhal na Premiér, aby umožnil svým vyjednavačům dosáhnout „Musí být neprodleně dosaženo dohody o návratu rukojmích do jejich vlasti.“

Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby odmítl zacházet do podrobností o tom, jaká by mohla být změna v politice USA. „Pokud nedojde ke změnám v jejich politice a jejich metodách, dojde ke změnám v naší politice,“ řekl Kirby v Bílém domě s tím, že hovor trval asi 30 minut.

Stávka pracovníků globální centrální kuchyně se stala posledním bodem vzplanutí americko-izraelských vztahů. Spojené státy mají velký vliv na Izrael jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského materiálu.

Palestinci stojí vedle auta v Deir al-Balah, centrální pásmo Gazy, 2. dubna 2024, kde byli zaměstnanci World Central Kitchen zabiti při izraelském náletu.

Yasser Qadeeh/Middle East Images/AFP/Getty


Jose Andres, prezident World Central Kitchen, řekl, že nezisková humanitární organizace před pondělním úderem převádí svá dělnická hnutí pod izraelské obranné síly. v Rozhovor s agenturou ReutersObvinil Izrael, že se „úmyslně“ zaměřuje na charitativní pracovníky.

„Nebyla to jen nešťastná situace, kdy jsme shodili bombu na špatné místo,“ řekl Andres tiskové agentuře a zdůraznil, že vozidla jeho organizace byla jasně označena. Andres řekl, že věří, že vozidla byla zaměřena „systematicky, jedno auto za druhým“.

Nir Barkat, izraelský ministr hospodářství, odmítl Andresovy komentáře jako „nesmysl“ v rozhovoru pro partnerskou síť CBS News. BBC novinkyTrval na tom, že to byla „obrovská chyba“ a řekl, že Izrael „hluboce lituje“.

Kirby ve středu novinářům řekl, že Spojené státy nemají v plánu provést nezávislé vyšetřování náletu. Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre uvedla, že prezident chce rychlé a důkladné vyšetřování, ale nechá to na Izraelcích. Dodala, že Bidenova administrativa „bude pokračovat v těchto skutečně obtížných rozhovorech“ se svými izraelskými protějšky.

„Chápeme, jak se šéfkuchař Andrés cítí,“ řekl Jean-Pierre ve středu novinářům. „Právě ztratil členy svého týmu a jsem si jistý, že se k němu také cítili jako rodina,“ dodal.

Vztah mezi panem Bidenem a Netanjahuem je čím dál napjatější, přičemž se na veřejnost objevují rozdíly. Netanjahu nedávno zrušeno Návštěva izraelské delegace ve Washingtonu poté, co Spojené státy odmítly zablokovat hlasování v Radě bezpečnosti OSN požadující příměří v Gaze a propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem 7. října.

Minulý měsíc Biden řekl, že věří, že Netanjahu „více Izraeli ubližuje, než že mu pomáhá“, když nedělá víc, aby zabránil úmrtím civilistů v Gaze. Jako odpověďNetanjahu řekl, že se Biden „mýlí“.

K této zprávě přispěla Nancy Cordesová z CBS News.

READ  Konfiskace luxusní jachty pro vládu ruské oligarchie ve Španělsku na žádost Američanů

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *