Hraniční krize mezi Běloruskem a Polskem uvěznila tisíce lidí v „katastrofálních“ podmínkách

Migranti sedí ve středu 10. listopadu u ohně poblíž polsko-běloruské hranice (Ramil Nasibulin/BelTA/Pool/AP)

Tisíce lidí jsou uvězněny mezi hranicemi na evropských hranicích v podmínkách, které Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky považuje za „katastrofické“.

Západ obvinil autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že zorganizoval hraniční krizi s Polskem a použil přistěhovalce jako pěšáka ve hře o politickou moc.

Lukašenkova vláda taková obvinění opakovaně odmítla a obvinila Západ z přechodů a špatného zacházení s migranty.

Humanitární skupiny také obviňují polské vládnoucí nacionalisty z porušování mezinárodního práva tím, že posílají lidi zpět do Běloruska, místo aby přijímali jejich žádosti o azyl. Polsko tvrdí, že jeho kroky jsou legální.

Zde je to, co také potřebujete vědět:

Migranti jsou uvězněni v otřesných podmínkách: Polské úřady v pátek CNN řekly, že situace na hranicích zůstává nestabilní, v provizorním táboře na běloruské straně uzavřeného hraničního přechodu Kuznica v současnosti žije nejméně 800 lidí. Řekli, že stovky dalších byly „přemístěny běloruskými službami na jiná místa“.

Podél hranice se ve středu večer utábořilo asi 4000 migrantů, řekl CNN tiskový mluvčí polské pohraniční stráže.

Mezitím běloruská státní hraniční komise v úterý oznámila, že na hraniční čáře je asi 2000 uprchlíků, včetně žen a dětí, ohrožených povětrnostními podmínkami a nedostatkem jídla a vody.

Většina přistěhovalců pochází z Blízkého východu a Asie a doufá, že se z Polska dostanou hluboko do Evropy. Už týdny se shromažďují na běloruské straně hraničního přechodu Kuznica, který byl v úterý uzavřen.

Rusko stojí za Běloruskem: Rusko, největší (a nejdůležitější) politický a ekonomický partner Běloruska, hájilo, jak Minsk řeší problém, a popírá, že by se na krizi podílelo.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl, že Moskva „nemá nic společného s tím, co se děje na hranicích Běloruska a Polska“. A v pondělí Peskov řekl, že Bělorusko přijímá všechna nezbytná opatření, aby fungovalo legálně.

READ  KCR na pódiu se 4 MLA z Telangany, kteří tvrdili pytláctví, zaútočili na BJP

Rusko prostřednictvím vystoupení potvrdilo svou podporu Lukašenkovu režimu společné vojenské cvičení Ve středu nad běloruským vzduchem.

Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že dva ruské nadzvukové bombardéry dlouhého doletu Tu-22M3 absolvovaly výcvik v „problematice interakce s pozemními pozorovacími body“ s ozbrojenými silami obou zemí.

Polská vláda zintenzivňuje svůj nacionalistický diskurz: Polský prezident Andrzej Duda navštívil hranici ve čtvrtek pozdě večer, aby projevil solidaritu s armádou, policií a pohraniční stráží. Dříve v den Duda oslovil tisíce Poláků, kteří pochodovali Varšavou, aby oslavili Den nezávislosti.

V projevu s nacionalistickými odkazy na podporu přísné vládní politiky držet hranici s Běloruskem uzavřenou pro imigranty řekl: „Vždy jsme byli, jsme a budeme součástí Evropy založené na křesťanských hodnotách, které jsou také základem našich tradic a kultury.“

Nastal čas, kdy je potřeba bránit svou vlast. „Musíme ale hlídat její hranice víc než dříve,“ řekl Duda a dodal: „Musí se to dělat s nasazením, s bezesnými nocemi, v chladu, v nouzi, v situaci tak nevděčné, že jsme byli nuceni hybridními opatřeními. běloruského režimu proti Polsku a proti Evropské unii.

Ukrajina posiluje své hranice: Sousední Ukrajina uvedla, že ve čtvrtek uspořádá vojenské cvičení v oblasti poblíž svých hranic s Polskem a Běloruskem, aby čelila možné migrační krizi, přičemž se očekává, že se cvičení zúčastní asi 8 500 vojáků a policistů spolu s vojenskými letouny, včetně 15 vrtulníků. .

Spojené státy a Evropská unie se připravují na nové sankce proti Bělorusku: Rada pro národní bezpečnost Bílého domu ve středu uvedla, že Spojené státy připravují „následné sankce“, jejichž cílem je pohnat běloruské vůdce k odpovědnosti za „probíhající útoky na demokracii, lidská práva a mezinárodní normy“. Kdy začnou nová opatření platit, mluvčí neupřesnil. Jde o druhé kolo sankcí vyhlášených Spojenými státy v posledních měsících.

READ  Kanadský premiér Justin Trudeau má pozitivní test na COVID

Úřadující německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtek ve svém projevu před německým parlamentem řekl, že Evropská unie se rozhodla „rozšířit a zpřísnit své sankce proti Lukašenkově režimu“ během setkání ministrů zahraničí v Bruselu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *