Změna klimatu: Studie ukazuje, že množství tepla zachyceného Zemí se za pouhých 15 let zdvojnásobilo

Norman Loeb, vědec NASA a hlavní autor studie, uvedl: „Planeta spotřebovává více energie, což bude znamenat větší zvýšení teploty a více tání mořského ledu a sněhu, což povede ke zvýšení hladiny moře – vše věci, na kterých společnosti opravdu záleží. „

Studie zveřejněná tento týden v Journal of Geophysical Research LettersZjistil, že to, co je známé jako energetická nerovnováha Země – rozdíl mezi tím, kolik energie ze Slunce absorbuje planeta a kolik energie vyzařuje zpět do vesmíru – se od roku 2005 do roku 2019 téměř zdvojnásobil. Výsledek byl „úžasný“, tvrdí napsal výzkumný tým.

Život na Zemi nemůže existovat bez sluneční energie, ale je důležité, kolik z této energie je vyzařováno zpět do vesmíru. Jedná se o křehkou rovnováhu, která určuje klima planety.

Kromě rostoucích globálních teplot je nejzřetelnějším účinkem pozitivní nerovnováhy: „Uvidíme posuny v atmosférických cyklech, včetně extrémnějších událostí, jako je sucho,“ řekl Loeb CNN.

Pomocí satelitních dat k měření nerovnováhy vědci zjistili, že Země získává více energie, než by měla, a způsobuje další zahřívání planety, známé také jako pozitivní energetická nerovnováha.

Zhruba 90 procent přebytečné energie z této nerovnováhy končí v oceánu. A rostoucí teploty oceánů zvyšují pH, což ovlivňuje ryby a další mořskou biologickou rozmanitost. Když vědci porovnali satelitní měření s daty z globální řady oceánských senzorů, výsledky ukázaly podobný trend. Zbývající energie mezitím zůstává v atmosféře.

Vědci uvádějí, že příčina této energetické nerovnováhy je jistě částečně způsobena emisemi skleníkových plynů způsobenými člověkem. Jsou také ovlivněny některými smyčkami pozitivní zpětné vazby ze změny klimatu: jak se zvyšuje globální teplota, zvyšuje se také množství vodní páry v atmosféře, což zvyšuje teplotu. Tání ledových hmot a mořského ledu – přirozených reflektorů sluneční energie – také klesá v důsledku globálního oteplování.

READ  Rover NASA vyšetřuje „zahradní podlahy“ na dně marťanského jezera
Dalším faktorem, který přispívá k tomu, jak Pacifická dekadická oscilace – Často popisován jako dlouhodobý klimatický vzorec podobný El Niňo v Tichém oceánu – zůstal v extrémně teplé fázi od roku 2014 do roku 2020. Kvůli tomuto náhlému přechodu ze studené fáze do prodloužené teplé fáze se nad oceán ubýval a umožňoval oceánu Tichý absorbovat více slunečního záření.

„Je to změna způsobená člověkem, která mění složení atmosféry i výkyvy v klimatických systémech,“ řekl Loeb. „Všechny noty jsou nějakým způsobem neuspořádané.“

Ohledně Historické sucho na Západě a extrémní horko, studie varuje, že množství tepla, které musí zachycovat Země, se musí snížit, jinak se bude změna klimatu nadále zhoršovat.

Loeb popsal časové období zvolené jeho týmem od roku 2005 do roku 2019 jako pouhý snímek toho, co přijde, pokud jde o dopady na klima, a dodal, že k úplnému pochopení dlouhodobého trendu jsou zapotřebí další studie a dlouhodobá pozorování. .

„Doufám, že míra, kterou vidíme v této energetické nerovnováze, v nadcházejících desetiletích poklesne,“ řekl Loeb. Jinak budeme svědky alarmujících změn klimatu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.