Filipíny mají dobrou pozici pro dlouhodobý růst – Oxford

Filipíny mají dobrou pozici pro dlouhodobý růst – Oxford
Luella Desiderio – filipínská hvězda

13. listopadu 2023 | 12:00

MANILA, Filipíny – Výzkumná studie společnosti Oxford Economics ukazuje, že Filipíny patří mezi země s dobrou pozicí pro dlouhodobý růst.

„Čína vede z hlediska pozitivního dlouhodobého výhledu, následována Filipínami a Českou republikou,“ uvedlo výzkumné centrum ve zprávě.

Řekla, že to staví na aktualizaci její práce poprvé zveřejněné v únoru 2020, která se zabývala schopností vybraných rozvíjejících se tržních ekonomik uniknout z pasti středních příjmů a dosáhnout statusu s vysokými příjmy.

U indexu dlouhodobého růstu zemí Oxford Economics analyzovala 33 metrik rozdělených do tří skupin, které definují dlouhodobý růst, jako jsou ukazatele související s prací, kapitálem a technickými změnami.

„Každá z pěti nejlepších zemí v žebříčku – Čína, Filipíny, Česká republika, Malajsie a Thajsko – má relativně dobré skóre v technických ukazatelích. Patří mezi ně ukazatele růstu produktivity, ekonomické struktury a řízení,“ uvedla Oxford Economics.

Dobré dlouhodobé skóre indexu by mělo být vnímáno jako indikátor toho, že země „má relativně vysoký konvergenční potenciál ve srovnání s jinými rozvíjejícími se tržními ekonomikami v našem vzorku,“ uvedla.

Na druhou stranu země s nejslabším skóre, jako je Argentina a Jižní Afrika, si vedly špatně, pokud jde o ekonomickou strukturu a kapitálové ukazatele, které zahrnují investiční ukazatele, návratnost investic a výzkum a vývoj.

Oxford Economics uvedla, že slabé výsledky dlouhodobých ukazatelů by neměly být interpretovány jako očekávání nízkého ekonomického růstu v budoucnu.

„Tato skóre znamenají, že mohou čelit větším překážkám konvergence příjmů než jiné rozvíjející se tržní ekonomiky v našem vzorku,“ řekla.

Filipínská vláda si pro letošní rok stanovila cíl hospodářského růstu mezi šesti a sedmi procenty.

Od ledna do září ekonomika vzrostla o 5,5 procenta.

Od roku 2024 do roku 2028 filipínská vláda cílí na roční tempo hospodářského růstu 6,5 až 8 procent.

READ  Ruský útok na nárazníkovou zónu v Evropě

Filipíny, v současnosti země s nižšími středními příjmy, mají za cíl dosáhnout do roku 2025 kategorie s vyššími středními příjmy.

Na základě aktualizovaných výsledků Oxford Economics také uvedla, že Asie má nyní nejlepší dlouhodobý růst mezi regiony rozvíjejících se trhů.

Když se cvičení naposledy před pandemií provádělo, byla Evropa vedoucím regionem.

Na druhou stranu Latinská Amerika čelí relativně slabým vyhlídkám dlouhodobého růstu, přičemž všechny země v regionu jsou součástí vzorku v táboře „potenciálních opozdilců“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *