Rusko uzavřelo mezinárodní agenturu monitorující sankce vůči Severní Koreji

Rusko uzavřelo mezinárodní agenturu monitorující sankce vůči Severní Koreji

Komentář k fotce,

Začátkem roku 2023 se ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) setkal se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem

Rusko uzavřelo skupinu expertů OSN, která roky monitorovala sankce proti Severní Koreji.

Výbor minulý týden uvedl, že prošetřuje zprávy o tom, že Rusko porušilo pravidla nákupem severokorejských zbraní, jako jsou balistické střely pro použití na Ukrajině.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů uvalila na Pchjongjang od roku 2006 sérii sankcí kvůli jeho programu jaderných zbraní.

Tato omezení zůstávají v platnosti, ale expertní skupina zřízená pro sledování porušování bude nyní rozpuštěna.

Při čtvrtečním hlasování Rady bezpečnosti Rusko jako stálý člen využilo svého veta k zablokování obnovení, zatímco 13 z ostatních 14 přítomných členských států hlasovalo pro. Čína, nejbližší spojenec Pchjongjangu, se hlasování zdržela.

Ruský zákaz vyvolal vlnu odsouzení ze strany Spojených států, Spojeného království, Jižní Koreje a dalších západních spojenců a přichází po roce veřejných setkání na vysoké úrovni mezi vůdci Moskvy a Pchjongjangu.

Je to poprvé, co Rusko zabránilo vytvoření výboru, který každoročně obnovuje Rada bezpečnosti OSN na 14 let.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na sociálních sítích uvedl, že použití práva veta ze strany Ruska znamená „přiznání viny“, že ve válce použilo severokorejské zbraně.

USA, Velká Británie a Francie radě řekly, že Rusko pracuje na umlčení hlídacího psa, protože začalo hlásit porušování pravidel ze strany Moskvy, konkrétně nákup zbraní od Severní Koreje pro použití na bojištích na Ukrajině.

Mezitím jihokorejský zástupce při OSN kritizoval ruskou „slepou sebestřednost“ a řekl, že nemá žádné ospravedlnění „rozpustit stráže“ sankčního režimu.

„Je to skoro jako zničit sledovací kameru, abyste nebyli přistiženi při činu,“ řekl velvyslanec Hwang Joon-kook.

Rusko použití severokorejských zbraní soustavně popírá a jeho zástupce v OSN tato obvinění ve čtvrtek opět odmítl.

Vasilij Nebenzia také řekl, že odborná komise nemá žádnou přidanou hodnotu.

„Výbor se nadále zaměřoval na triviální problémy, které jsou nepřiměřené problémům, kterým poloostrov čelí,“ řekl Nebenzia a dodal, že sankce uvalily na severokorejský lid „těžké břemeno“.

Komentář k fotce,

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se během loňské návštěvy ruskému ministru obrany pochlubil raketami své země

Od roku 2019 se Rusko a Čína snaží přesvědčit Radu bezpečnosti, aby zmírnila sankce.

Rada bezpečnosti poprvé uvalila sankce v roce 2006 v reakci na severokorejský jaderný test a od té doby vydala 10 dalších rezolucí k posílení sankcí, protože jaderná aktivita Pchjongjangu pokračuje.

Režim Kim Čong-una ale sankce do značné míry ignoroval, navzdory jejich dopadu na ekonomiku. Severokorejský vůdce pokračoval v rychlém vývoji jaderných zbraní a v posledních letech prosazoval agresivnější a nebezpečnější vojenskou strategii.

Experti OSN tvrdí, že Severní Korea nadále porušuje sankce tím, že zvyšuje raketové testy a vyvíjí jaderné zbraně. Režim letos vypustil špionážní satelit – s technologií, kterou údajně poskytlo Rusko.

V rozporu se sankcemi také nadále dováží rafinované ropné produkty a posílá pracovníky do zahraničí a nejnovější zpráva panelu OSN podrobně popisuje kampaň kybernetických útoků.

READ  Palestinský zloděj aut prorazí kontrolní stanoviště letiště Ben Gurion s kulkami: Policie

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *