Bývalý dánský ministr obrany – CNN

Není přesně jasné, co Klaus Hjort Frederiksen, současný opoziční poslanec, řekl nebo prozradil – ani kdy to údajně udělal.

Frederiksen, který také sloužil jako předseda zpravodajského výboru, tvrdil, že byl obviněn z „porušení mezí mé svobody projevu“.

„Jako poslanec jsem se vyjádřil k politické otázce a v tuto chvíli nemám co dodat,“ uvedl Frederiksen v prohlášení své politické strany Finster. Ale nikdy by mě nenapadlo udělat něco, co by poškodilo zájmy Dánska nebo Dánska.

Frederiksenovo oznámení přichází jen pár dní poté, co se objevily zprávy, že bývalý šéf dánské rozvědky Lars Vindsen kvůli podobným obviněním strádá ve vězení.

Vindsen byl obviněn Podle stejného paragrafu dánského trestního zákoníku jako Frederiksen. Oběma mužům hrozí až 12 let vězení.

Vindsen byl mezi čtyřmi lidmi zatčenými 9. prosince poté, co dánská bezpečnostní a zpravodajská služba, známá také jako PET, uvedla, že „vleklé vyšetřování úniků informací“ v rámci zpravodajských služeb, podle prohlášení tamní zpravodajské jednotky. V prohlášení se uvádí, že soud v současné době probíhá.

V době Vindsenova zatčení v prosinci zpravodajská služba uvedla, že čtyři zatčení byli současní a bývalí zaměstnanci GID a zaměstnanci dánské obranné zpravodajské služby (DDIS). Vindsen je prezidentem DDIS od roku 2015.

Předtím zastával funkci vedoucího policejního zpravodajství a vedoucího oddělení na dánském ministerstvu obrany.

O případu je známo jen málo podrobností, včetně povahy údajných úniků informací. Soud se koná za zavřenými dveřmi. Když byla dánská zpravodajská služba požádána o další podrobnosti o obviněních, řekla CNN, že nemá žádný další komentář.

Vindsenův právní zástupce Lars Kelsen pro CNN řekl, že jeho klient „popírá všechna obvinění proti němu“. Další neveřejné soudní jednání se podle něj má konat za měsíc.

READ  Nová varianta 'Omicron' vyvolává obavy, ale vakcíny mohou stále fungovat

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.