Dočasná vláda Talibanu a stále bez žen

Paní Lyonsová dále Radě bezpečnosti připomněla, že nová vláda „zahrnuje mnoho stejných osobností, které byly v letech 1996 až 2001 součástí vedení Talibanu“.

„Pro osoby kolem tohoto stolu je bezprostřední a praktický význam to, že mezi 33 předloženými jmény je mnoho z nich na seznamu sankcí OSN, včetně předsedy vlády, dvou místopředsedů vlád a ministra zahraničí,“ řekla . S odkazem na prvních 33 schůzek, které zahrnovaly mnoho nejmocnějších pozic.

Mezi prominentní osoby na sankčních seznamech nebo těch, které vláda USA označila za teroristy, patří prozatímní ministr vnitra Sirajuddin Haqqani a prozatímní ministr obrany Muhammad Yaqoub, syn mully Omara, zakládajícího vůdce Talibanu.

Oba tito muži a mnoho dalších – mezi nimi předseda vlády, mulla Muhammad Hassan, který byl v roce 1994 dalším zakládajícím členem Talibanu – jsou buď z první generace Talibanu, nebo z dětí této generace. Rodinná síť Haqqani původně nebyla součástí Talibanu, ale v průběhu let se stala ústřednějším bodem povstání – Zástupcem vůdce byl Sirajuddin Haqqani Počínaje rokem 2015 – i poté, co soutěžili o podnikání a uznání v konzervativních džihádistických kruzích.

Méně viditelní a ještě hlasitější jsou Taliban, kteří byli ústřednějšími v rozhovoru se Spojenými státy a dalšími zahraničními vládami. Ačkoli byl mullah Abdul Ghani Baradar jmenován místopředsedou vlády, v prvních týdnech vlády Talibanu nebyl výraznou přítomností. Spojené státy výslovně naléhaly na jeho zahrnutí do jednání, která vedla k stažení americké armády, kterou vedl na straně Talibanu.

Žádná vláda zatím Taliban oficiálně neuznala, přestože se o tomto tématu diskutuje, protože jednotlivé země se pokoušejí rozhodnout, jak se vypořádat s Afghánistánem, a také přemýšlet o vyslání humanitární pomoci do země v hluboké krizi. V devadesátých letech, kdy byl Taliban naposledy u moci, to uznaly pouze tři země: Pákistán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

READ  Vladimir Kara-Murza byl zatčen v Moskvě po rozhovoru pro CNN, ve kterém kritizoval Putina

Sankce na členy Talibanu, kteří jsou nyní vedoucími klíčových ministerstev, a zmrazení finančních prostředků země ve Spojených státech mohou afghánské vládě zkomplikovat přijímání finančních prostředků od Světové banky nebo Asijské rozvojové banky a prostřednictvím Spojené národy.

Rovněž znemožňuje jakékoli zemi, která obchoduje se Spojenými státy, obchodovat s Afghánistánem bez rizika, že bude vystavena režimu sekundárních sankcí Spojených států, který penalizuje ty, kdo do Afghánistánu poskytují peníze nebo cenné věci. Vlády nebo jednotlivci na seznamu sankcí USA.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.