Evropská unie připravuje pohotovostní plán, aby se zbavila ruské energie

Evropská unie připravuje pohotovostní plán, aby se zbavila ruské energie

Praha (AFP) – Výkonná složka Evropské unie se v pátek zavázala, že tento měsíc vypracuje nouzový plán, jehož cílem je pomoci členským státům odstavit se od ruské energie v důsledku války Kremlu na Ukrajině.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že iniciativa bude stavět na krocích EU směřujících k opuštění ruského uhlí, ropy a zemního plynu a dokončí celoblokový tlak na urychlení rozvoje obnovitelné energie, jako je větrná a solární energie.

„Vytváříme nouzové plány pro Evropu,“ řekla von der Leyenová v Litomyšli, kde oslavila zahájení šestiměsíčního mandátu země ve funkci prezidentky Evropské unie. Ceny energií jsou vysoké. Lidé opravdu očekávají, že s tím něco uděláme.“

Řekla, že nouzový plán, který má být předložen přibližně v polovině července, se zaměří na dva hlavní body, včetně „jasné představy“ o tom, kde omezit ruské dodávky energie, a udělat to „chytře“ a také obejít země EU, které čelí zásobování. tlaky.

„Potřebujeme dobrý společný plán toku energie nebo toku plynu tam, kde je to nejvíce potřeba,“ řekl von der Leyen.

Plán bude podle ní vypracován v koordinaci s českou vládou, jejíž premiér zdůraznil politický tlak v celé Evropské unii, aby jednala.

„Ceny energií dusí naši ekonomiku,“ řekl premiér Peter Viala spolu s von der Leyenovou. „Toto je náš největší test pro nadcházející měsíce.“

Komise v květnu oznámila plán nazvaný REPowerEU na postupné vyřazení ruské energetiky během kremelské války na Ukrajině, přičemž navrhla balíček ve výši 300 miliard eur (312 miliard dolarů), který zahrnuje efektivnější využití paliva a rychlejší uvolňování obnovitelné energie.

„Dalším krokem je zpřístupnění 300 miliard eur členským státům EU pomocí REPpowerEU, takže samozřejmě spoléháme na vaše předsednictví, že dosáhneme rychlé dohody o přijetí nařízení REPowerEU,“ řekla von der Leyen českému premiérovi. Ministr.

READ  m. Prahy jedná s Ministerstvem vnitra o prodeji budov České pošty v Jindřišské a Moravské - Brněnský deník.

Cílem této investiční iniciativy je pomoci 27 zemím Evropské unie, aby se letos odvykaly od ruských fosilních paliv. Cílem je připravit Rusko, hlavního dodavatele ropy, zemního plynu a uhlí do Evropské unie, o desítky miliard příjmů a posílit politiku EU v oblasti klimatu.

___

Jonathan Stearns přispěl do Bruselu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *