Astronauti SpaceX Crew-6 z NASA přistávají poblíž Floridy

Astronauti SpaceX Crew-6 z NASA přistávají poblíž Floridy

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Čtyři astronauti se po šestiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici vrátili domů a v pondělí přistáli na palubě lodi SpaceX Crew Dragon u pobřeží Floridy.

Astronauti, členové mise Crew-6 provozované NASA a SpaceX, opustili vesmírnou stanici v neděli v 7:05 SEČ. Posádka strávila den na palubě 13 stop široké lodi Crew Dragon, když manévrovala po oběžné dráze Země směrem k cílovému místu přistání u pobřeží Jacksonville na Floridě, kde přistála těsně po půlnoci ET.

Kapsle Crew Dragon se pohybovala rychlostí více než 17 000 mph (27 000 km/h), a když začala poslední úsek svého sestupu, vnější povrch kosmické lodi se při zpětném štěpení zahřál na asi 3 500 stupňů Fahrenheita (1 900 stupňů Celsia). do nejhustší části zemské atmosféry. Uvnitř kabiny kosmické lodi byli cestující chráněni tepelným štítem a museli být udržováni v pohodlných teplotách hluboko pod 100 stupňů Fahrenheita (37,8 stupňů Celsia).

Kapsle poté rozmístila sady padáků, aby dále zpomalila sestup. Záchranné posádky čekající poblíž místa havárie kosmické lodi jsou připraveny odtáhnout kosmickou loď z oceánu do speciální lodi zvané Dračí hnízdo, kde proběhnou závěrečné bezpečnostní kontroly, než se posádka stihne vylodit.

Než astronauti opustili vesmírnou stanici, NASA uvedla, že monitoruje dopad hurikánu Adalia, který ve středu ráno přistál na floridském pobřeží Mexického zálivu. Bouře zasáhla severní Floridu, než se prohnala jižní Georgií a Karolínou.

Mezi čtyři astronauty, kteří tvoří Crew-6, patří astronauti NASA Stephen Bowen a Warren „Woody“ Hoburg, stejně jako sultán Al Neyadi, druhý astronaut ze Spojených arabských emirátů, který se vydal do vesmíru, a ruský kosmonaut Andrej Feďajev.

READ  Tajemství jsou uvnitř vašich slin

Skupina strávila šest měsíců na palubě orbitální laboratoře po startu na stanici v březnu. Během minulého týdne astronauti Crew-6 pracovali na přivítání a předání operací členům týmu Crew-7, kteří dorazili na vesmírnou stanici 27. srpna.

Během svého působení ve vesmíru měli astronauti Crew-6 dohlížet na více než 200 vědeckých a technologických projektů.

„Během naší mise jsme toho dokázali hodně,“ řekl Hoburgh během telekonference s astronauty 23. srpna. A my jako posádka jsme absolvovali celkem tři výstupy do vesmíru.

Během svého pobytu astronauti Crew-6 také hostili posádku Axiom Mission 2, skupinu složenou z bývalého astronauta NASA a tří platících klientů, mezi nimiž byl americký obchodník a dva astronauti ze Saúdské Arábie. Tento let byl součástí plánu přepravit turisty a další platící zákazníky na Mezinárodní vesmírnou stanici, když se NASA snažila zvýšit komerční aktivitu na nízké oběžné dráze Země.

„Bylo to skvělé dobrodružství a spousta zábavy,“ dodal Hoburgh.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *