Zdroje: Indie říká čínskému ministrovi, aby se odpoutal od hranic, které jsou klíčové pro zlepšení vztahů

NEW DELHI (Reuters) – Poté, co tam v pátek jednal čínský ministr zahraničí, dva zdroje z Dillí uvedly, že Indie považuje úplné stažení čínských a indických sil stojících daleko od svých hranic za klíč ke zlepšení vztahů.

Wang Yi, který odletěl do Nového Dillí ve čtvrtek pozdě, je nejvyšším čínským představitelem, který navštíví Indii, protože pohraniční střety v oblasti severního Himálaje v Ladakhu v červnu 2020 prudce zhoršily vztahy mezi dvěma asijskými giganty.

Indický zdroj obeznámený s diskusemi uvedl, že indický poradce pro národní bezpečnost Ajit Doval v pátek naléhal na Wanga, aby brzké a úplné stažení sil v Ladaku.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Pokračování současné situace není v našem společném zájmu,“ citoval zdroj Duvalovo sdělení Wangovi.

„Obnovení míru a míru pomůže vybudovat vzájemnou důvěru a vytvořit prostředí příznivé pro pokrok ve vztazích,“ dodal Duval.

Čínské představitele v Dillí nebylo možné zastihnout, aby se k tomu vyjádřili.

Wang také jednal s indickým ministrem zahraničí Subrahmanam Jaishankarem.

Ve čtvrtečním projevu Jaishankar upozornil na zhoršení vztahů po střetu na sporné hranici v roce 2020 a zdůraznil důležitost koordinace zahraniční a obranné politiky, která je podle něj „solidaritou“.

„Málokdo by čekal… obrat, kterým indické vztahy s Čínou nabraly za poslední dva roky,“ řekl.

Každá moudrá politika tedy podporuje svou pozici schopnostmi a odstrašováním. Velkou odpovědností indické diplomacie je tedy najít co nejširší škálu možností pro takové nepředvídané události.

Na jejich výškových hranicích jsou rozmístěny tisíce indických a čínských vojáků. Vyšší vojenští důstojníci uspořádali více než 10 kol rozhovorů s cílem zmírnit krizi, ale pokrok byl omezený. Přečtěte si více

Indie ani Čína neohlásily Wangovu návštěvu před jeho příletem do Dillí ve čtvrtek pozdě.

READ  Austrálie bude pokračovat ve znovuotevření uprostřed rekordních případů COVID-19

Začátkem týdne navštívil Pákistán a Afghánistán a později v pátek by měl odcestovat do Nepálu na svižné turné po jižní Asii, kde se Čína snaží prohloubit svůj vliv.

Wang před svým příjezdem pokáral indickou vládu za prohlášení v Pákistánu ohledně sporného regionu Kašmír. Na Kašmír s muslimskou většinou si částečně, ale plně nárokuje Indie a Pákistán a Čína obecně podporuje svého blízkého spojence Pákistán. Přečtěte si více

Očekávalo se také, že Indie a Čína budou diskutovat o ruské invazi na Ukrajinu.

Oba považují Rusko za přítele a oba odmítli výzvy Západu k odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Rusko to označilo za „zvláštní vojenskou operaci“.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Krishna in Das Report) Další hlášení CK Nayak. Střih Lincoln Fest, Robert Percell

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.