Trump byl dotázán na vyšetřování úředníků FBI IRS, řekl bývalý poradce pod přísahou

Trump byl dotázán na vyšetřování úředníků FBI IRS, řekl bývalý poradce pod přísahou

John F. Kelly, který zastával funkci druhého šéfa Bílého domu bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa, v čestném prohlášení uvedl, že pan Trump jednal o tom, aby úřad Internal Revenue Service a další federální úřady vyšetřily dva úředníky FBI zapojené do vyšetřování. Vztahy jeho kampaně s Ruskem.

Pan Kelly řekl, že jeho odvolání na komentáře pana Trumpa k němu bylo založeno na poznámkách, které si pořídil v té době v roce 2018. Pan Kelly poskytl kopie svých poznámek právníkům jménem úředníka FBI, který učinil prohlášení pod přísahou. veřejnost v podání soudu.

„Prezident Trump se zeptal, zda by vyšetřování měla být vedena úřadem Internal Revenue Service nebo jinými federálními agenturami pana Strzoka a/nebo paní Page,“ uvedl Kelly v prohlášení. Nevím, že by prezident Trump nařídil takové vyšetřování. Zdá se však, že chce vidět pana Strzoka a paní Page, aby to vyšetřovali.“

Tvrzení pana Kellyho byla odhalena ve čtvrtek v prohlášení podaném v souvislosti se žalobami vznesenými proti ministerstvu spravedlnosti Peterem Strzokem, který byl hlavním agentem při vyšetřování FBI v Rusku, a Lisou Page, bývalou advokátkou úřadu. Jejich práva na soukromí byla porušena, když si Trumpova administrativa mezi nimi posílala veřejné textové zprávy.

Zveřejnění pana Kellyho, učiněná pod trestem za křivou přísahu, ukazují, jak se pan Trump zajímá o využití vyšetřovacích a donucovacích pravomocí federální vlády k tomu, aby se zaměřil na své domnělé nepřátele. V návaznosti na prezidentství Richarda M. Nixona Kongres zakázal prezidentovi „přímo či nepřímo“ nařídit vyšetřování nebo audit IRS.

The New York Times loni v červenci uvedl, že dva největší nepřátelé pana Trumpa – James B. a invazivní audit IRS.

Není známo, zda IZS vyšetřoval pana Strzoka nebo paní Page. Ale pan Strzok se stal předmětem vyšetřování zvláštního právního zástupce Johna Durhama ohledně toho, jak FBI vyšetřovala kampaň pana Trumpa. Ani pan Strzok, ani paní Pageová nebyli obviněni v souvislosti s tímto vyšetřováním, které bývalí úředníci donucovacích orgánů a demokraté kritizovali jako pokus provést Trumpovu mstu proti úřadu. Pan Strzok také žaluje oddělení za neoprávněnou výpověď.

READ  Jak se Alexej Navalnyj stal vůdcem ruské opozice

Pan Strzok a paní Page si vyměňovali textové zprávy, které kritizovaly pana Trumpa a které později zveřejnil Rod G. Rosenstein, zástupce generálního prokurátora za Trumpa, když čelil silné kritice od republikánů na Capitol Hill, kteří se pokoušeli najít způsoby, jak ho podkopat.

Výroky, které Kelly učinil pod přísahou, jsou podobné těm, které učinil pro New York Times v listopadu, ve kterých řekl, že mu pan Trump řekl, že chce, aby IRS vyšetřoval řadu jeho potenciálních politických nepřátel, včetně pana Trumpa. Comey a pan McCabe, pan Strzok a paní Page.

Kelly loni pro The Times řekl, že požadavky pana Trumpa byly součástí širšího vzoru pokusů využít ministerstvo spravedlnosti a jeho pravomoci jako prezidenta proti lidem, kteří ho kritizovali, včetně snahy zrušit bezpečnostní prověrky bývalých nejvyšších představitelů. zpravodajských úředníků.

V čestném prohlášení pan Kelly řekl, že pan Trump diskutoval o zrušení bezpečnostních prověrek od pana Strzoka a paní Page, ačkoli pan Kelly v souvislosti s tímto nápadem nepodnikl žádné kroky. Pan Kelly řekl, že jeho poznámky ukázaly, že pan Trump diskutoval o vyšetřování s oběma 21. února 2018.

„Nevzal jsem na vědomí každý případ, kdy tehdejší prezident Trump učinil poznámku o panu Strzokovi a paní Page,“ řekl Kelly. Prezident Trump si na schůzkách obecně odmítal dělat poznámky. Měl obavy, že by bankovky mohly být později použity proti němu.“

Pan Kelly řekl, že neučinil žádné kroky, aby splnil přání pana Trumpa vyšetřovat své nepřátele.

Pan Trump řekl, že neví nic o auditech pana Comeyho, pana McCabea a jejich manželek. Generální inspektor IRS v loňském roce zjistil, že pan Comey a pan McCabe byli náhodně vybráni pro audity, ačkoli zpráva generálního inspektora uznala určité odchylky od přísných pravidel IRS pro namátkový výběr, když agentura provedla konečný výběr výnosů, které by měly být auditovány. .

READ  Vladimir Kara-Murza byl zatčen v Moskvě po rozhovoru pro CNN, ve kterém kritizoval Putina

Pan Kelly loni pro Times řekl, že pan Trump někdy diskutoval o použití IRS a ministerstva spravedlnosti k oslovení dalších kromě pana Comeyho, pana McCabeho, pana Strzoka a paní Page.

Mezi nimi, řekl Kelly, byl bývalý ředitel CIA John O. Brennanová. Hillary Clintonová; a Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a majitel The Washington Post, jehož zpravodajství často rozhněvalo pana Trumpa.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *