Do českých kin jde studenoválečné drama „Brothers“.

Do českých kin jde studenoválečné drama „Brothers“.


Bratři |  Foto: Zuzana Banská, CinemaArt

Bratři Massinovi, Katrad a Joseph s Milanem Baumerem kolem roku 1950 |  Foto: Archiv Kutrada Maasina // ​​Paměť národa

Josef a Katerad Maassinovi, synové popraveného protinacistického odbojáře Josefa Maassina, se zapsali do historie, když se jim a Milanu Böhmerovi, dalšímu členu ozbrojené odbojové skupiny, v roce 1953 podařilo uniknout zajetí a uprchnout do Západního Berlína. Jsou obecně považováni za jako první uniknout ze zajetí. Někteří je oslavují jako hrdiny, ale mnozí je považují za chladnokrevné zabijáky, protože na cestě ze země zabili šest lidí.

Příběh, který na film zachytil režisér Tomáš Masen, vzdálený příbuzný bratří Masenů, byl považován za natolik silný a tak dobře natočený, že byl Českou filmovou a televizní akademií vybrán jako kandidát na Cenu České akademie 2024.

Thomas Massen |  Foto: Elena Horálková, Český rozhlas

Premiéra filmu v Praze ve středu večer byla velmi očekávanou událostí. Jediný přeživší člen skupiny – Joseph Machin – znatelně chyběl. Možná ze zdravotních důvodů, ale spíše kvůli jeho silnému přesvědčení. Od svého útěku z Československa v roce 1953 do země nevkročil. I když byl po pádu komunismu často zván na návštěvu, kriticky se stavěl k vývoji ve své vlasti, především k tomu, že komunistická strana nikdy nebyla zakázáno.

READ  Recenze: Po dlouhém tichu Art of Élan udělal veselý hluk v San Diego Museum of Art

Tomáš Maasen při natáčení filmu

Režisér filmu Thomas Massen mu však poskytl soukromou předběžnou projekci v jeho domě ve Spojených státech a Massenovi se film údajně líbil, zejména způsob, jakým ztvárnil jeho matku.

Thomas Machen říká, že chtěl, aby byl film svědectvím o osudu rodiny, která se ocitla v pohnutých událostech komunistické historie země. Říká, že v této souvislosti byla obzvláště důležitá role matky.

„Chtěl jsem ukázat, že ženy té doby byly stejně statečné jako muži, kolem kterých se tento příběh soustředil, a možná i statečnější.“

Tatiana (Tanya) Dyková (vlevo) |  Foto: Cinema Art

Herečka Tania Diková, která hraje matku, řekla, že si natáčení užila hodně, a vyzvala lidi, aby se na film šli podívat, než se rozhodnou o rodině Masenů, protože film zobrazuje události, aniž by lidem říkal, co si mají myslet.

Jedním z diváků, který může posoudit, jak dobře je příběh vyprávěn, je Zdena Mašínová, sestra bratří Massinových, kterou komunisté po jejich útěku uvěznili.

Zdina Mašínová |  Fotografie: Filip Jandurek, Český rozhlas

Zdena Mašínová je podle médií jednou z osob, kterým prezident Pavel udělí 28. října na ceremonii ke Dni nezávislosti Československa Vysoký státní řád. Mašínová, která loni odmítla převzít státní vyznamenání pro svého otce z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, naznačila, že převezme vyznamenání od prezidenta Pavla.

READ  Očekává se, že velké davy oslaví každoroční festival Hopi a přehlídku 5. až 8. října – Cicero, Illinois

Bratři |  Foto: Cinema Art

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *