Desetitisíce lidí protestují proti členství ČR v NATO a EU – EURACTIV.com

Desetitisíce lidí protestují proti členství ČR v NATO a EU – EURACTIV.com

Demonstranti, kteří se ve středu sešli v Praze, vyzvali k rezignaci vlády premiéra Petra Fialy v souvislosti s rostoucími náklady na energie a revizi vztahů s Evropskou unií, NATO, OSN a WHO.

Demonstrace přišla jako reakce na energetickou krizi a rostoucí životní náklady – navzdory novému stropu cen energií – ale EU a NATO vstoupily v roce 2004 a 1999.

„Jsme tady, protože situace se v posledních dvou, třech letech začala velmi komplikovat,“ řekla EURACTIVu demonstrující Mikaela Mariková. „Chceme mít dobré vztahy s Ruskem ohledně plynu,“ řekl s tím, že sice nepodporuje válku na Ukrajině, ale podporuje zachování „obchodu“ s Putinovou vládou.

Další demonstrant, který si nepřál být identifikován, řekl EURACTIVu, že má pocit, že EU ignoruje priority „menších zemí, jako je Česká republika“.

Organizátoři shromáždění „Česká republika na prvním místě!“ vyzývají českou vládu, aby zajistila dohody o plynu s Ruskem a dosáhla „vojenské neutrality“.

Protest přichází v patách další velké demonstrace pořádané stejnou skupinou začátkem tohoto měsíce, která přilákala na pražské Václavské náměstí odhadem 70 000 lidí.

Fiala ČTK řekl, že akci organizovaly „síly, které jsou proruské, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům České republiky“ v reakci na dřívější protesty.

(Natalie Weatherold a Teresa De Mauro | EURACTIV.com)

READ  Ve věku 84 let zemřel slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *