Rishi Sunak čelí tlaku kvůli britskému prodeji zbraní do Izraele

Rishi Sunak čelí tlaku kvůli britskému prodeji zbraní do Izraele
  • Napsali Paul Seddon a Becky Morton
  • Političtí korespondenti, BBC News

zdroj obrázku, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Rishi Sunak čelí rostoucímu tlaku kvůli britským prodejům zbraní do Izraele poté, co bylo při izraelském náletu v Gaze zabito sedm humanitárních pracovníků.

Liberální demokraté, Skotská národní strana (SNP) a bývalý britský poradce pro národní bezpečnost žádají, aby byl prodej nyní pozastaven.

Labouristé tvrdí, že prodej by se měl zastavit, pokud se vládní právníci domnívají, že Izrael riskuje porušení mezinárodního práva.

Premiér říká, že Spojené království má „velmi přesný“ systém udělování licencí na zbraně.

mluvit Ke slunciVyzval k nezávislému vyšetření izraelského úderu, ale pozastavil se nad tím, že by se měl zastavit prodej zbraní.

Dodal, že Spojené království bylo „důsledně jasné“ Izraeli, že musí dodržovat mezinárodní humanitární právo.

Úmrtí popsal jako „strašnou tragédii“ a řekl, že Spojené království by si přálo, aby „výrazně vzrostl objem pomoci do Gazy“.

Britové John Chapman, James Henderson a James Kirby, všichni vojenští veteráni, pracovali po boku charitativní organizace World Central Kitchen pro potravinovou pomoc jako poradci pro bezpečnost a bezpečnost, když se jejich konvoj v pondělí dostal pod letecký útok.

Dalšími jedinci zabitými při stávce byli humanitární pracovník Lalzaoumi „Zomi“ Frankcom, australský občan, dvojí americko-kanadský občan Jacob Flickinger, polský občan Damian Sobol a Palestinec Seif El-Din Issam Ayyad Abuta.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil útok za neúmyslný a „tragický“ a slíbil nezávislé vyšetřování.

V pořadu Today na BBC Radio 4 řekl: „Myslím, že nyní existuje dostatek důkazů, že Izrael nevěnoval dostatečnou péči tomu, aby splnil své závazky týkající se bezpečnosti civilistů.“

Sir Alan Duncan, bývalý konzervativní poslanec a bývalý ministr zahraničí, se také připojil k výzvám k pozastavení členství. Psaní pro deník The Independent Dodatečné prodeje zbraní „nelze ospravedlnit“.

Labouristé nevyzvali k pozastavení členství, ale naléhají na vládu, aby zveřejnila interní právní poradenství o tom, zda Izrael porušuje mezinárodní právo.

Stínový ministr zahraničí David Lammy dodal: „Pokud říká, že existuje jasné riziko, že by britské zbraně mohly být použity k vážnému porušení mezinárodního humanitárního práva, pak je čas tyto zbraně přestat prodávat.

Novinářům řekl, že existuje „precedens“ pro pozastavení prodeje. Bývalá premiérka Margaret Thatcherová a Tony Blair učinili tento krok v roce 1982 a 2002.

Skotská národní strana žádá, aby byl parlament odvolán ze současné velikonoční přestávky, která končí 15. dubna, aby projednal, zda by měl být zastaven prodej zbraní do Izraele.

Konzervativní poslanec Paul Bristow řekl, že myšlenka použití britských zbraní při operacích, které zabíjejí nevinné civilisty v Gaze, se „zneví“, a dodal, že zabíjení britských humanitárních pracovníků „by mělo být čárou v písku“.

Jeho konzervativní kolegyně a bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová však myšlenku zákazu odmítla a řekla BBC: „Dlužíme Izraeli, že při nich stojíme.

„Myslím, že by byla tragická škoda odvrátit se od našich nejbližších spojenců v tomto regionu,“ řekla během návštěvy Izraele.

Dodala, že britský vývoz zbraní do Izraele byl „relativně malý“ a že „izraelská vláda bude nadále dodávat britské zbraně s nimi nebo bez nich“.

Video vysvětlení,

Podívejte se: Video ukazuje zničení vozidel World Central Kitchen při leteckém útoku na Gazu

Na otázku, zda podporuje výzvy k pozastavení prodeje zbraní do Izraele, premiér řekl deníku The Sun: „Vždy jsme měli velmi přesný systém vývozních licencí, který dodržujeme. Existuje soubor pravidel, předpisů a postupů, které dodržujeme.“ “ Budu vždy následovat.

Dodal: „Od začátku tohoto konfliktu jsem měl s premiérem Netanjahuem neustále jasno v tom, že ačkoli samozřejmě bráníme právo Izraele bránit sebe a jeho lid před útoky Hamasu, musí tak činit v souladu s humanitárním právem a chránit civilisté.“ životů a přivedení další pomoci do Gazy.“

Licence na vývoz zbraní udělená ministerstvem obchodu nelze vydat, pokud existuje jasné riziko, že by zbraně mohly být použity k vážnému porušení mezinárodního humanitárního práva.

Podle lobbistické skupiny Campaign Against Arms Trade (CAAT) poskytlo Spojené království Izraeli licenci na zbraně v hodnotě více než 574 milionů liber od roku 2008, kdy byly zpřístupněny oficiální údaje na úrovni jednotlivých zemí.

Ministr obchodu Greg Hands dříve řekl poslancům, že číslo pro rok 2022, 42 milionů liber, představuje 0,02 % izraelského vojenského dovozu v tomto roce.

Britské prodeje jsou nižší než v jiných zemích, včetně Německa a Itálie, a jsou zastíněny miliardami poskytnutými jejím největším dodavatelem zbraní, Spojenými státy.

Zákaz Spojeného království by nicméně zvýšil diplomatický a politický tlak na Izrael v době, kdy je jeho chování v konfliktu v Gaze pod obnovenou mezinárodní kontrolou.

Velká část pásma Gazy byla zdevastována během izraelských vojenských operací, které začaly poté, co militantní Hamás zaútočili na jižní Izrael 7. října, přičemž zabili asi 1200 lidí a vzali 253 rukojmí.

V zajetí zůstává asi 130 rukojmích a nejméně 34 z nich je považováno za mrtvé.

Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem uvádí, že od té doby bylo v Gaze zabito více než 32 916 lidí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *