Kamala Harris v čele prezidentské delegace do SAE po smrti vůdce

Harris se také setká s novým prezidentem, šejkem Mohammedem bin Zayed Al Nahyanem, v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abu Dhabi, podle prohlášení vydaného Harrisovou tiskovou tajemnicí Kirsten Allenovou.

„Kromě uctění památky a odkazu šejka Khalify viceprezident podtrhne sílu partnerství mezi našimi dvěma zeměmi a naši touhu prohloubit náš vztah v následujících měsících a letech,“ řekl v sobotu Allen.

V Harrisově delegaci bude podle sobotního prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Neda Pricea zahrnovat i americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Těšíme se na úzkou spolupráci, abychom navázali na mimořádné partnerství mezi Spojenými státy a Spojenými arabskými emiráty, které se rozrostlo za předsednictví Jeho Výsosti šejka Khalify, a na pokračování našeho dialogu s cílem dosáhnout mírovějšího a bezpečnějšího regionu a světa,“ dodal. “ řekl Blinken v prohlášení.

Kromě Blinkena se k Harrisovi připojí ministr obrany Lloyd Austin, ředitel CIA Bill Burns a zvláštní prezidentský vyslanec pro klima John Kerry, uvedl Bílý dům v prohlášení. Součástí cesty bude také chargé d’Affairs na americké ambasádě v Abu Dhabi Sean Murphy. poradce pro národní bezpečnost Harris Phil Gordon; Brett McGurk, koordinátor Národní bezpečnostní rady pro Blízký východ a severní Afriku; a ředitelka Rady národní bezpečnosti Barbara Leaf pro Blízký východ a severní Afriku.

Velikost a postavení delegace poukazují na pokus o zmírnění nedávného napětí mezi oběma zeměmi, které eskalovalo po lednovém útoku dronů na Abú Zabí rebely Houthi, který si vyžádal tři mrtvé. Spojené arabské emiráty lobovaly za to, aby Bidenova administrativa překlasifikovala Húsíy na teroristickou organizaci poté, co Biden zrušil označení z Trumpovy éry.

Oba prezident Joe Biden Harris nedávno vyjádřil soustrast nad smrtí šejka Khalify. Biden popsal zesnulého emirátského vůdce jako „skutečného partnera a přítele Spojených států“.

Biden v prohlášení, v němž blahopřál šejku Mohamedovi k jeho zvolení prezidentem Spojených arabských emirátů, uvedl, že „Spojené státy jsou odhodlány uctít památku zesnulého prezidenta šejka Chalífy bin Zayed Al Nahyana pokračováním v posilování strategického partnerství mezi našimi dvě země v příštích měsících a letech.“

READ  Putin slibuje rozšířit ruskou námořní moc a jako největší hrozbu uvádí Spojené státy

Ve věku 73 let zemřel v pátek šejk Khalifa, jehož modernizační politika pomohla proměnit jeho zemi v regionální mocnost.

Oficiální agentura Emirates News Agency (WAM) uvedla, že šejk Mohammed, jeho bratr, byl jednomyslně zvolen prezidentem federální nejvyšší radou země. Sheikh Mohammed byl široce považován za de facto vůdce Spojených arabských emirátů, který se zabýval každodenními záležitostmi státu Perského zálivu, zatímco role šejka Khalify byla do značné míry ceremoniální, protože v roce 2014 utrpěl mrtvici a podstoupil operaci.

Tento příběh byl v neděli aktualizován o další podrobnosti.

K této zprávě přispěli Celine Al-Khalidi, Mustafa Salem, Sarah Fortinsky, Besty Klein a Alex Marquardt.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.