Trávení koronavirem: Německo přestálo pandemii lépe než většina – studie | novinky | DW

Německé státní a demokratické instituce prokázaly svou sílu během pandemie koronaviru, podle studie Bertelsmannovy nadace z 29 průmyslových zemí.

Na základě 94 ukazatelů umístila studie Německo spolu se Švédskem a Novým Zélandem na první místo mezi zeměmi, které si udržely právní stát.

Byla použita tři hlavní kritéria: odolnost demokracie, regulace krizového řízení a síla ekonomiky a sociálního státu.

Studie, kterou provedlo více než 70 analytiků, zahrnovala období od listopadu 2019 do ledna 2021.

Mezi zkoumané země patřily členské státy Evropské unie a členové Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Pokud jde o odolnost jejich demokracií, nejhůře dopadly Polsko, Maďarsko a Turecko.

Zjistilo se, že „tamní vlády využily pandemii k dlouhodobému omezení práv svých občanů“.

Studie zjistila, že země, kde byla před pandemií ohrožena svoboda tisku, nezávislost soudů a práva jednotlivců, zaznamenaly „další znepokojivé kroky zpět“.

Poznamenala, že ve většině zemí nebyly jejich parlamenty úzce zapojeny do rozhodování, zejména proto, že vlády jednaly pod časovým tlakem, uvedla, že konkurence mezi vládními resorty je dalším negativním faktorem.

Zde je souhrn dalších zpráv o koronaviru z celého světa:

Evropa

v NěmeckoParlament odhlasoval, aby se očkování stalo zákonným požadavkem pro zdravotnické a pečovatelské pracovníky od března.

Legislativa, kterou zavedla nová koaliční vláda, se těšila drtivé podpoře obou zákonodárných sborů i napříč politickým spektrem.

V důsledku toho budou muset být zaměstnanci pracující v nemocnicích a pečovatelských domech očkováni nebo prokázat, že se zotavili z viru, pokud chtějí přijít do práce. Ukázat nedávný negativní test na COVID nebude stačit.

Vláda také chystá na příští rok změnu zákona, která má rozšířit povinné očkování pro celou populaci.

a Česká republika Vláda v pátek uvedla, že od 1. března je povinné očkování pro osoby starší 60 let.

READ  Predikce CZR vs LUX Dream11, tipy na kriket ve fantasy, jedenáctá hra, zpráva o stadionu, tým Dream11 a aktualizace zranění - T20 Central European Cup

Povinnost se bude týkat i zdravotníků, policistů, hasičů a armády.

Nové nařízení bylo schváleno pouhý týden předtím, než se má ujmout moci nová vláda, a to uprostřed odporu kandidáta nového ministra zdravotnictví.

Předsedou vlády se stane středopravicový lídr Peter Fiala, který v říjnu vyhrál parlamentní volby.

Slovensko Ukončila dvoutýdenní celostátní odstávku a umožnila všem prodejnám a službám, jako jsou kadeřnictví a fitness studia, znovu otevřít své brány těm, kteří byli očkovaní.

Restaurace však zůstanou zavřené, zatímco hotely a penziony budou moci ubytovat obchodní cestující, nikoli turisty.

Švýcarsko Navrhlo přísnější omezení veřejného života, protože podle vlády může být zapotřebí omezené uzamčení.

Regionální úřady byly požádány, aby zvážily rozšíření požadavku na prokázání očkování nebo zotavení z viru na přístup do mnoha uzavřených prostor.

Podle jednoho návrhu by očkovaní jedinci také museli mít negativní test, aby mohli vstoupit do míst, jako jsou bary, restaurace a taneční sály, kde nelze nosit masky.

Podle alternativního návrhu budou tyto stránky zcela uzavřeny.

SkotskoPremiérka Nicola Sturgeonová říká, že varianta koronaviru Omicron roste exponenciálně a během několika dní předběhne Deltu jako dominantní kmen.

Sturgeon oznámil zpřísnění pravidel pro sebeizolaci a vyzval lidi, aby nepořádali vánoční večírky.

Premier League Klubům bylo nařízeno vrátit se k nouzovým protokolům, aby se omezilo šíření viru.

Fanoušci budou muset od příští středy prokázat očkování nebo negativní test, aby mohli navštěvovat sportovní akce s více než 10 000 diváky.

Nedělní zápas mezi Brightonem a Tottenhamem Hotspur byl odvolán poté, co bylo pozitivně testováno osm hráčů Tottenhamu a pět členů trenérského týmu.

V HolandskoZdravotní úřad v pátek vládě doporučil, aby dětem ve věku 5-11 let podávala injekce COVID. Rada zatím jen doporučila očkovat děti se zdravotními problémy.

READ  Události Bengaluru Open ATP Challenger proběhnou podle plánu – The New Indian Express

Poradní orgán uvedl, že vydává doporučení, i když většina dětí měla mírné příznaky viru.

Rumunsko Zavedení nových cestovních omezení a izolačních opatření pro lidi vstupující do země.

Od pátku budou muset cestující předložit doklad o negativním testu, zatímco ti, kteří nejsou očkovaní, budou muset jít do karantény. Od 20. prosince budou také zavedeny formuláře pro lokalizaci cestujících, aby se zlepšilo sledování infekce.

Střední východ

Izrael Jeho zákaz vstupu turistů do země byl prodloužen o dalších 10 dní, a to kvůli obavám z rozšíření nové alternativy, omikronu. Platnost stávajících opatření měla vypršet v pondělí.

Rozhodnutí znamená, že hranice zůstanou pro cizince uzavřeny až do doby krátce před Vánoci. Navíc každý, kdo se vrátí do Izraele z kterékoli země – včetně očkovaných Izraelců – bude i nadále po vstupu minimálně tři dny v karanténě.

Asie

Jižní Korea Dnes, v pátek, zaznamenáváme nejhorší nárůst od začátku epidemie, protože počet nakažených přesáhl 7 000 již třetí den po sobě.

Nemocnice v celé zemi dostaly příkaz přidělit pacientům COVID dalších 2000 lůžek.

V Soulu a přilehlé metropolitní oblasti je již obsazeno asi 90 % jednotek intenzivní péče (JIP).

Kritici obviňují šíření nemoci z nečinnosti vlády, která na začátku listopadu drasticky omezila pravidla sociálního distancování.

Ministerstvo zdravotnictví v Indie V pátek řekl, že neexistuje žádný bezprostřední plán, který by umožnil posílení vakcín.

Vysoký zdravotní úředník Vinod Kumar Paul na tiskové konferenci řekl, že vládní experti studují údaje o posilovačích, ale „naše pevné stanovisko… je (první) pokrýt každého dospělého (pouze) dvěma základními dávkami.“

Vláda uvedla, že cíle by mohlo být dosaženo do ledna.

Asi 87 % dospělých v Indii, odhadem 939 milionů lidí, dostalo alespoň jednu dávku vakcíny a 54 % dostalo dvě plné dávky.

READ  Neskutečná podívaná na krásně uspořádané olympijské hry, kde si nikdo nemůže užít | للاستمتاع Olympijské hry v Tokiu 2020

Nové denní případy COVID-19 v Indii se za posledních několik týdnů pohybovaly kolem 10 000 a omikronová varianta tam byla poprvé zjištěna před týdnem.

Výzkumníci v Japonsko Vyvinuli masky, které používají pštrosí protilátky k detekci COVID tím, že svítí pod ultrafialovým světlem.

V tiskové zprávě uvedli, že objev Yasuhiro Tsukamota a jeho týmu na Kjótské prefekturní univerzitě v západním Japonsku může poskytnout levné testování viru doma.

Předchozí výzkumy ukázaly, že ptáci mají silnou odolnost vůči nemocem.

Hongkong Bude vyžadovat příchozí cestující z Spojené státy americké Strávit sedm dní ve vládním karanténním táboře.

Rozhodnutí přichází poté, co byl cestující ze Spojených států pozitivně testován na variantu omikron.

Afrika

Nová omikronová varianta zvyšuje počet infekcí Jižní Afrika Ministr zdravotnictví Jo Bhalla v pátek uvedl, že se nyní stále více šíří na seniory.

V nejhůře postiženém regionu země – provincii Gauteng, která zahrnuje Johannesburg a Pretorii – se počet případů týden co týden zvyšuje o 400 %.

Testy ukázaly, že omikronová varianta byla za zhruba 70 % případů.

Zdá se však, že čísla potvrzují počáteční pozorování relativně mírných příznaků a kratší doby hospitalizace, tvrdí vědci z Národního ústavu infekčních nemocí.

Výzkum jihoafrického profesora Alexe Segala také ukázal, že i když Omicron snižuje ochranu vakcíny, stále poskytuje ochranu až 70% v závislosti na počtu vyvinutých protilátek.

mm/jsi (AP, AFP, dpa, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.