Bulharsko ruší program zlatých víz

Uprostřed obav z jeho využití jako otevřených dveří k praní špinavých peněz, korupci a dalším nezákonným aférám Bulharsko konečně zrušilo svůj tolik kritizovaný program zlatých víz.

Minulý měsíc bulharský premiér Kirill Petkov oznámil, že kontroverzní program státního občanství podle investic bude brzy ukončen, uvádí SchengenVisaInfo.com.

Program Golden Visa, často známý jako Program Citizenship by Investment Program, umožňuje cizincům získat pobyt v Bulharsku, pokud investují alespoň 500 000 EUR (550 000 USD), a občanství, pokud investují celkem 1 milion EUR (1,1 milionu USD) do tohoto balkánská země.

Kromě toho mohli držitelé Zlatého víza spolu se svými rodinnými příslušníky také cestovat do všech zemí schengenského prostoru bez víza.

Minulý měsíc úřady v Bulharsku oznámily, že program bude ukončen poté, co vláda oznámila, že návrh zákona předloží parlamentu.

V té době však bylo oznámeno, že návrh zákona, který měl podporu velkého počtu bulharských politiků, bude nejprve potřebovat schválení vládou.

Premiér v této souvislosti uvedl, že program bude smazán z důvodu „Absence skutečných investic do ekonomiky pravděpodobně povede k vytváření pracovních míst.“

„Toto je podle mého názoru jedna z hlavních překážek (vstupu) do Schengenu a bezvízového cestování se Spojenými státy. Zlaté pasy jsou neřestí a zbavit se jich je naší prioritou.“ Předseda vlády potvrdil dříve, jak informovala bulharská národní televize.

Ministerstvo spravedlnosti navíc dříve uvedlo, že režim nevedl ke skutečným investicím v Bulharsku, jak uvádí Euractiv.

Kromě toho stejné ministerstvo potvrdilo, že konec zlatého vízového režimu se blíží.

Rozhodnutí zrušit program zlatých víz bulharskými poslanci parlamentu přišlo ve čtvrtek poté, co Evropský parlament odsoudil plán s ohledem na západní sankce zaměřené na ruské oligarchy kvůli ruské invazi na Ukrajinu, uvedla Al-Džazíra.

READ  Titulky dne: Denní aktualizace zpráv z České republiky

Hlavními příjemci programu zlatých víz byli občané Ruska a Číny a také ze zemí Blízkého východu.

Kvůli válce na Ukrajině několik evropských zemí, včetně České republiky, Řecka, Irska, Malty, Portugalska a Španělska, pozastavilo zlatý vízový program pro občany Ruska.

Počátkem tohoto měsíce poslanci Evropského parlamentu vyzvali evropské země provozující takové programy, aby je ukončily. Vyzval také poslance, aby ukončili vydávání zlatých pasů.

Výběr redakce:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.