Czech News Brief k 17. lednu: Středeční hlavní titulky

Czech News Brief k 17. lednu: Středeční hlavní titulky

Politika Předseda české opozice označil Rakušany za „idioty“

Šéf strany ANO Andrej Babiš dnes odpoledne v parlamentní debatě označil rakouské občany za „hloupé“ s odkazem na přítomnost levicové Strany zelených v rakouské vládě. Babiš obvinil Rakousko, že ignoruje stavbu dálnice D3 směrem na České Budějovice.

Řekl, že Rakousko dokončí dálnici k českým hranicím do roku 2031, pět let poté, co česká strana dokončí stavbu. Babiš vyzval premiéra Petera Fialu, aby se touto otázkou zabýval na nadcházejícím bilaterálním jednání s rakouskou kancléřkou v dubnu. Babišovy výroky koaliční poslanci široce odsoudili.

Počasí Varování před nepříznivým počasím pro severní Česko

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval od dnešního večera do pátečního rána před rizikem prudkého počasí na severu České republiky, zejména v pásu spojujícím Jizerské hory s Jeseníky na severu země, kvůli rozsáhlému sněžení. . Teploty mohou v kopcovitých oblastech klesnout pod minus 10 stupňů Celsia.

Chůze a jízda v oblasti se podle ČHMÚ stanou téměř nemožnými. Meteorologové vyhlásili krajně nebezpečný stav, kdy se očekává, že 2 až 5 milimetrů srážek vytvoří nebezpečné vrstvy sněhu a při dopadu namrzne. Na více než polovině republiky včetně Prahy aktuálně platí výstraha vysokého stupně před rozsáhlým sněžením. Pouze části Slinu na jihovýchodě země nečelily žádnému varování.

Hlasování Debaty o hlasování české vlády poštou

Ve Sněmovně reprezentantů v současnosti probíhá ostrá debata o kontroverzním návrhu umožnit českým krajanům žijícím mimo zemi volit poštou. Jednání z podnětu vládních poslanců by mohlo být prodlouženo kvůli možným obstrukcím ze strany opozičních stran ANO a Strany Svoboda a přímá demokracie.

Předsedkyně komory Markéta Pekarová Adamová návrh podpořila a zdůraznila, že hlasování poštou usnadní výkon občanských práv Čechům žijícím daleko od volebních místností. Předseda Pirátské strany Jakub Michálek argumentoval pro modernizaci hlasování s odkazem na její úspěšnou implementaci na Slovensku a ve Velké Británii. Nápad podpořil i ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že není „revoluční“. Lídr ANO Andrej Babiš vyzval cizince, aby se vrátili k osobnímu hlasování.

READ  Gavin Green vytvořil traťový rekord ve vedení na Czech Masters

Bydlení Zvýšení daně z nemovitostí nezvyšuje nájemné

Očekává se, že zvýšení české daně z nemovitostí, které začne platit od začátku letošního roku, bude mít minimální dopad na ceny nájmů bytů, uvedli dnes zástupci Sdružení nájemních bytů (ANB). U bytu o rozloze 60 metrů čtverečních se roční nárůst odhaduje na 200 až 800 Kč, tedy o 0,5 až 1 procento.

Pronajímatelé by neměli přenášet velké zvýšení nájemného na nájemníky, protože bude zdaněno bez ohledu na to, říká ANB. Řada obcí navíc po 1. lednu nezvýšila daně z nemovitostí. Sazba daně z nemovitosti se od nového roku v zemi zvýšila na 80 procent.

Ekonomika Eurostat: Česko má nejvyšší inflaci v EU

Podle Eurostatu se míra inflace v EU v prosinci zvýšila na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Nejvyšší inflaci má Česká republika 7,6 procenta, naopak nejnižší Dánsko 0,4 procenta.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová během rozhovoru na Světovém ekonomickém fóru řekla, že ECB v létě sníží úrokové sazby. V Evropě vzrostla inflace na 2,9 procenta z 2,4 procenta v listopadu, oproti 9,2 procenta před rokem. Mezi další země s vysokou inflací patří Maďarsko (5,5 procenta), Polsko (6,2 procenta) a Slovensko (6,6 procenta).

Diplomacie Pavel navštěvuje zraněné izraelské vojáky

Český prezident Peter Pavel dnes navštívil zraněné vojáky, včetně herce Idana Amediho z Foudy, v nemocnici v Tel Avivu během jeho dvoudenní návštěvy Izraele. Poté odjel do Kataru a má se setkat s Amirem a ministrem obrany v Dauhá.

Přeprava Srážka kravského náklaďáku D8 se uzavírá na obou stranách

Mělnick, střední Čechy Na dálnici D8 na Mělnicku se převrátil kamion s dobytkem a mezi exity 8 a 19 uzavřel obě strany dálnice. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, uhynuly však nejméně dvě krávy. Možná zranění jiných osob během přesunu.

Uzavírka, která potrvá do 13:00, odklání dopravu po silnici 608. Policie vyšetřuje příčinu incidentu, zdůrazňuje nutnost opatrnosti, aby krávy během přemístění neunikly, čímž hrozí další nehody. Překládka nařízená veterinářem se týkala více než 30 krav.

cestovat Letiště Praha vydalo varování před počasím

Letiště Praha zveřejnilo varování pro cestující na sociální síti X, které dnes očekává problémy a zpoždění kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Letiště doporučuje cestujícím, aby byli obezřetní a ponechali si čas navíc na přílet na letiště.

Cestujícím se doporučuje, aby zůstali informováni tím, že budou na webu svého dopravce sledovat aktualizace v reálném čase. Například Lufthansa, prohlásil Husté sněžení a mrznoucí déšť by měly ovlivňovat letový provoz až do čtvrtka.

Výročí Výročí Johna Ballacha připomínané v zahraničí

V Bruselu si shromáždění ve Voluey-Saint-Pierre připomnělo 55. výročí požáru Jana Baláže v Praze na protest proti komunistickým zastáncům tvrdé linie. Diplomaté a členové české komunity položili k jeho bustě květiny. Český velvyslanec Jakub Skalník upozornil na globální hrozby pro svobodu a demokracii s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině. Zdůraznil trvalý význam Balacha.

Ceremoniálu se zúčastnil starosta bruselské čtvrti Benoît Sereksey. Od roku 2001 zdobí náměstí před františkánským klášterem mramorová Palachova busta zdobená stylizovanými kovovými plameny. Akce podtrhuje význam Balachova aktivismu v kontextu současných výzev k nezávislosti.

Mezinárodní Česká budova v NYC je středem sporů

Česká diplomacie v čele s ministrem Janem Lipavským i přes výzvy ke zrušení akce uvedla smluvní závazky. Lipavský ale s hnutím nesouhlasil, plánuje změny, které by pro budoucí události vyžadovaly diplomatický souhlas. Mezitím demonstranti, včetně kongresmana Jerryho Nadlera, plánují demonstraci proti nenávisti a fanatismu. Hnutí Moms for Liberty čelilo kritice za zákazy knih a napojení na extremistické skupiny.

Politika Schillerová přirovnává Pekařovou Adamovou k Medveděvovi

A Kontroverze na sociálních sítích, Alena Schillerová z ANO přirovnala šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou k Rusce Marii Zakharové. Schillerová trvala na tom, aby Pekarová Adamová srovnala a omluvila se. Nesouhlas vyplynul z Schillerova argumentu pro jeho postoj k upřednostňování míru před válečnými přípravami.

Výměna eskalovala, když Schillerová obvinila Pekařovou Adamovou, že je jako Dmitrij Medveděv. Po omluvě a odvolání Schillerové se ozval premiér Petr Fiala. Ministr vnitra kritizoval prohlášení Schillerové jako „hloupost“. Pekarová Adamová odpověděla: „Vaše krutost je jako Rusko. Nezná hranic.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *