Zde je to, co se stalo během dokování kosmické lodi Boeing „Bunny“

Mise začala ve čtvrtek večer startem na Floridě a Starliner – navržený pro přepravu astronautů, ale pro tento test létající bez lidí – se v pátek večer ve 20:28 ET připojil k Mezinárodní vesmírné stanici. K dokování došlo asi o hodinu později, než se očekávalo, protože pozemní posádky pracovaly na některých problémech, včetně softwarového problému způsobujícího zkreslení grafiky, něco jako nevyrovnaná mapa GPS. Vyskytly se také problémy se senzory a některými dokovacími součástmi, které se zpočátku nepohybovaly správně.

Kapsle obsahuje dokovací kroužek, který se vysune, když se přiblíží k portu a používá se jako západka k Mezinárodní vesmírné stanici. Při prvním pokusu o dokování se některé součásti nedostaly do správné konfigurace. Pozemní týmy musely znovu vyzkoušet vyskakovací proces, aby se vše dostalo na správné místo. Malý problém byl také s chladicími smyčkami Starlineru, které jsou součástí systému regulujícího teplotu kosmické lodi.

Všechny tyto problémy musely být analyzovány nebo opraveny včas, aby se Starliner mohl posunout dál a dokování nakonec proběhlo bez větších problémů.

„Bylo opravdu vzrušující sledovat, jak to auto chvíli sedělo, dokud nebyl čas vjet,“ řekl v pátek večer reportérům Mark Naby, programový manažer Boeingu Starliner.

S tryskami kosmické lodi, které manévrují a řídí, se však objevilo mnoho dalších problémů, když pluje vesmírem. Dva z těchto tahů se předčasně uzavřely krátce poté, co kosmická loď dosáhla oběžné dráhy. Několik dalších trysek mělo později problémy.

Podle Steva Stitche, ředitele programu komerčních posádek NASA, který dohlíží na Starliner i na program Crew Dragon společnosti SpaceX, si navzdory neúspěchům vedla kosmická loď „nádherně“.

„Samozřejmě se jedná o zkušební let, a jako ti, kteří sledovali let pravděpodobně celý den, viděl jsem, že jsme se cestou učili, což je velmi vzrušující,“ řekl Stich na pátečním tiskovém hovoru.

READ  Astronauti stanice se připravují na přepravu kapsle posádky SpaceX - Spaceflight Now

Představitelé NASA a Boeingu uvedli, že problémy s tryskami nejsou velkým problémem, protože Starliner má „hodně“ zabudovaných záloh, řekl Stitch. Ve vozidle je 48 takových trysek a počítače na palubě kapsle se mohou rozhodnout použít jednu trysku nad druhou, pokud zaznamenají něco o něco dále.

Ačkoli Boeing chce pochopit, proč trysky nefungují podle Nappiho, nemusí.

„Možná se nikdy nedozvíme pravý důvod, který za tím stojí,“ řekl.

Inženýři zúžili problémy s řízením na „šest nebo sedm“ možných příčin, přičemž tři se zdají pravděpodobné. Zaměření na přesný problém by vyžadovalo, aby inženýři viděli trysky osobně, což se nemůže stát, protože trysky jsou připojeny k servisnímu modulu – součásti, která by byla odhozena a ponechána shořet v atmosféře, než ji Starliner vyrobil. Řízený návrat na Zemi.

Očekává se, že se tak stane v nejbližších dnech. Starliner odstartuje z Mezinárodní vesmírné stanice, vymanévruje se na cestu domů a poté se pomocí svých motorů vrátí do nejhustší části zemské atmosféry, než seskočí padákem do pouště Nového Mexika.

Pokud vše půjde dobře, byla by to obrovská výhra pro Boeing, která přišla po letech zpoždění a narušení vývoje u Starlineru.

První pokus kosmické lodi o dokončení orbitální testovací mise v roce 2019 z vesmíru musel být předčasně přehrán, aniž by bylo dokončeno dokování s Mezinárodní vesmírnou stanicí, kvůli problémům se softwarem. Druhý pokus o vypuštění Starlineru k Mezinárodní vesmírné stanici v srpnu loňského roku byl odvolán poté, co předletové kontroly odhalily problémy s hlavními ventily, které se zasekl.

Pokud bude tato mise bezpečně dokončena, mohl by Boeing Starliner vysvobodit astronauty do konce roku 2022.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.