Členové EU se snaží odstoupit od ruského ropného embarga | Hlavní město

Členové EU se snaží odstoupit od ruského ropného embarga |  Hlavní město

Vlajky Evropské unie vlají před sídlem komise Evropské unie v Bruselu, Belgii 5. května 2021. – Foto Reuters

BRUSEL, 4. května – Představitelé Evropské unie v úterý pozdě večer předali členským státům návrh plánu nového balíčku sankcí k potrestání Ruska za jeho invazi na Ukrajinu, ale někteří členové manévrují, aby se rozhodli odstoupit od ropného embarga.

Několik úředníků EU a evropských diplomatů v Bruselu agentuře AFP řeklo, že ohledně plánu panují neshody.

Ta byla přijata až pozdě v noci kvůli postoji jednoho z členských států.

Velvyslanci 27 zemí Evropské unie se ve středu sejdou, aby plán dali jednorázově, a než vstoupí v platnost, bude potřebovat jednomyslné schválení.

Představitelé Evropské unie sdělili agentuře AFP, že návrh komise počítá s postupným zákazem dovozu ropy z Ruska na dobu šesti až osmi měsíců, přičemž Maďarsku a Slovensku povolí ještě několik měsíců.

Ale Slovensko, které je stejně jako Maďarsko téměř stoprocentně závislé na palivu na ruské ropě procházející ropovodem Družba, uvedlo, že to bude trvat několik let.

Slovenská rafinerie je navržena tak, aby pracovala s ruskou ropou a bude potřeba ji přepracovat nebo vyměnit, aby se vypořádala s dovozem odjinud – což je drahý a zdlouhavý proces.

Další představitelé, kteří pod podmínkou anonymity během právně a diplomaticky nabitých jednání hovořili, uvedli, že Bulharsko a Česká republika by také mohly usilovat o odstoupení od sankcí.

Evropský diplomat varoval, že udělení výjimek jedné nebo dvou vysoce závislých zemí by mohlo vést k dominovému efektu žádostí o výjimku, což by podkopalo embargo.

Evropská komise neplánuje předlohu zveřejnit dříve, než její předsedkyně Ursula von der Leyenová ve středu vystoupí v Evropském parlamentu. – Francouzská tisková agentura

READ  Reakce na sociálních sítích na to, že Arkansas při porážce na silnici č. 2 v Alabamě šílí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *