Poprvé za 76 let zmizeli komunisté z českého parlamentu

Bohemia, přímá nástupkyně diktátorské Komunistické strany Československa, a Komunistická strana Moravy (KSČM) po prohraných volbách minulý měsíc vystoupily z dolní komory českého parlamentu. Strana přišla o poslední místo v horním Senátu v roce 2018.
Definitivní odchod komunistů z nejvyšších pater české politiky znamená pro mnohé přeživší diktátorského režimu zásadní zlom, zvláště poté, co odcházející vláda premiéra Andrzeje Boba prolomila dlouholeté embargo. Opíral se o hlasy komunistů Nepřímo budou mít v parlamentu pravomoc získat většinu v roce 2018.

Strana se v posledních letech snažila přeznačit na moderní a demokratické levicové uskupení, spojení s činy svého diktátorského předchůdce však nikdy zcela nezlikvidovala.

Poslanec za Občanskou demokratickou stranu Marek Penta řekl, že nečekal, že komunisté po revoluci zůstanou v parlamentu tak dlouho.

„Mysleli jsme, že budou mít ještě nějaké voliče, ale tito postupně mizí… ale jsou dlouho v pořádku,“ řekla Penta.

John Rowney, docent na Sciences Bowe v Paříži, řekl, že úpadek strany byl z velké části „ nostalgií po transformaci jejího vysokého elektorátu, odhodlání komunistické vlády“.

Ale psaní a Politický blogRowney řekl, že vzestup populistických stran, jako je Bobbyho ANO a krajně pravicová SPD, také přispěl k pádu komunistů.

„KSČM se od svého vrcholu pod vedením diktátorského režimu v demokracii po roce 1989 zredukovala na radikálně levicovou opoziční stranu,“ napsal. „Nedávný vzestup kulturních témat, zaměřený na obavy z vysídlení ze strany SPD a ANO, změnil podstatu opoziční politiky. Hlavní okresy strany v postindustriálních severních regionech změnily loajalitu.“

Vedení KSČM po volební porážce strany rezignovalo. S poukazem na další skupiny, které utrpěly ztráty, jako je německá Die Linke, Jiří Dolejš, člen KSČM, CNN řekl, že zánik strany odráží široký pád levice v Evropě.

„Levice soutěží s populisty a migrační a zdravotní krize vytlačily tradiční soupeření mezi levicí a pravicí,“ řekl.

READ  Sima skórovala, když Slavia Brocková vyhrála Český pohár a dvojnásobek

Vojtěch Filip, odcházející bývalý šéf KSČM, řekl Halo Novini, českým levicovým novinám úzce spojeným se stranou: „Je to velké zklamání. [election] Neúspěch KSČM znamená, že komunistická strana v ČR poprvé v novodobé historii nebude součástí parlamentní demokracie. Komunisté nyní stojí před úkolem udělat vše pro to, aby se znovu dostali na výsluní.

Kateřina Konečná, nově ustavená vedoucí skupiny, uvedla, že její prioritou je získat větší podporu mezi mladší generací. Podle oficiálního listu strany je nyní průměrný věk členů KSČM 75 let.

„Velmi uvízlý ve starých cestách“

Penta, jeden ze studentských vůdců revoluce v roce 1989, vstoupila do parlamentu krátce po pádu komunistické vlády.

„Když jsem poprvé vstoupil do parlamentu, bylo nás 70 nových delegátů a 130 starých soudruhů,“ řekl CNN. „Je to velmi vážné. Někteří ze starších členů jsou skuteční, staří spolužáci. Samozřejmě, že padouši byli vyhozeni, ale zbytek stále uvízl ve starých kolejích.“

Jako 21letý řekl, že s ním neformálně mluvilo mnoho komunistů ze staré školy.

Penta uvedla, že konečný odchod KSČM z českého parlamentu považuje za „velké vítězství“.

„Hlavně, že se to stalo demokratickou cestou, odešli sami,“ dodal.

Poslanec řekl, že po revoluci nebylo přání zakázat stranu: „Prostředí není příznivé pro pomstu a Západ nepodporuje myšlenku postavit stranu mimo zákon.“

Přestože KSČM trvalo 32 let, než opustila parlament, definitivní odchod KSČM v roce 2021 je velmi symbolický, sto let po vzniku původní Komunistické strany Československa.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.