Peter Higgs, který navrhl existenci ‚boží částice‘, zemřel ve věku 94 let

Peter Higgs, který navrhl existenci ‚boží částice‘, zemřel ve věku 94 let

Univerzita v Edinburghu oznámila, že ve věku 94 let zemřel nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs, který navrhl existenci Higgsova bosonu.

Sean Dempsey/AP


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Sean Dempsey/AP

Univerzita v Edinburghu oznámila, že ve věku 94 let zemřel nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs, který navrhl existenci Higgsova bosonu.

Sean Dempsey/AP

LONDÝN – Nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs, který navrhl existenci takzvané „boží částice“, která pomohla vysvětlit, jak hmota vznikla po velkém třesku, zemřel ve věku 94 let, uvedla v úterý University of Edinburgh.

Univerzita, kde byl Higgs čestným profesorem, uvedla, že zemřel v pondělí „v klidu doma po krátké nemoci“.

Existenci nové částice – takzvaného Higgsova bosonu – předpověděl Higgs v roce 1964. Může však trvat téměř 50 let, než bude existence částice potvrzena na Velkém hadronovém urychlovači.

Higgsova teorie se zabývá tím, jak subatomární částice, které tvoří stavební kameny hmoty, získávají svou hmotnost. Toto teoretické porozumění je klíčovou součástí takzvaného Standardního modelu, který popisuje fyziku toho, jak je svět strukturován.

Univerzita v Edinburghu uvedla, že jeho průkopnický výzkum z roku 1964 ukázal, jak „elementární částice dosáhly hmotnosti díky existenci nové subatomární částice“, která se stala známou jako Higgsův boson.

V roce 2012, v jednom z největších průlomů ve fyzice za poslední desetiletí, vědci z CERN, evropské organizace pro jaderný výzkum, oznámili, že konečně našli Higgsův boson pomocí urychlovače částic v hodnotě 10 miliard dolarů postaveného 27 kilometrů daleko. ) Tunel pod švýcarsko-francouzskou hranicí.

READ  Vibrující molekuly eliminují 99 % rakovinných buněk a vědci je nazývají „zcela nová generace“.

Higgs za svou práci získal v roce 2013 Nobelovu cenu za fyziku spolu s Françoisem Englertem z Belgie, který nezávisle přišel se stejnou teorií.

Vice-kancléř Edinburské univerzity Peter Matheson řekl, že Higgs, který se narodil v Newcastlu, byl „pozoruhodný člověk – skutečně nadaný učenec, jehož vize a představivost obohatily naše znalosti o světě kolem nás“.

„Jeho průkopnická práce podnítila tisíce vědců a jeho odkaz bude i nadále inspirovat mnoho dalších generací.“

Práce Higgsových pomáhá vyřešit jednu z nejdůležitějších záhad vesmíru: jak Velký třesk před 13,7 miliardami let vytvořil něco z ničeho.

Najít podporu nebylo snadné. Trvalo to více než dvě desetiletí, tisíce vědců a hory dat z bilionů srážejících se protonů.

Potřeboval velký hadronový urychlovač CERNu, největší atomový rozbíječ na světě, k vytvoření masivního výbuchu energie, který napodobuje 1 bilion až 2 biliontiny sekundy po velkém třesku.

Jeden z vrcholů slavné kariéry Higgsových přišel během prezentace v roce 2013 v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě, kde vědci složitými termíny – pro většinu laiků nepochopitelnými a založenými na statistické analýze –, že existence boson byl potvrzen. Když si v přednáškovém sále utíral brýle, propukl v pláč.

Higgs se narodil v Newcastlu v severovýchodní Anglii 29. května 1929 a studoval na King's College, University of London, doktorát získal v roce 1954. Většinu své kariéry strávil v Edinburghu, kde se stal osobním předsedou teoretické fyziky na skotské univerzitě. univerzita. 1980. V roce 1996 odešel do důchodu.

Higgs získal čestné tituly od více než tuctu univerzit, včetně Edinburghu (1998), Swansea (2008), Cambridge (2012), St Andrews a Manchesteru (2013).

READ  Vědci objevili podivnou černou díru, která je považována za „jehlu v kupce sena“

V roce 2013 byl královnou Alžbětou II jmenován čestným společníkem.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *