Čína po návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu zastavila vojenské a klimatické rozhovory s USA

Čína po návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu zastavila vojenské a klimatické rozhovory s USA

Čína uvedla, že v reakci na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu tento týden ruší nebo přerušuje dialog se Spojenými státy o otázkách od klimatických změn po vojenské vazby a protidrogové úsilí. Peking na ni také uvalil sankce.

Opatření oznámená v pátek jsou nejnovějšími ze série slíbených kroků zaměřených na potrestání Washingtonu za to, že v případě potřeby umožnil násilnou anexi na ostrov, o kterém tvrdí, že je jeho územím. Čína se staví proti zřízení samosprávného ostrova ve vazbách na zahraniční vlády.

Čína již druhý den v řadě vyslala do Tchajwanského průlivu válečná letadla a námořní lodě v rámci svého největšího živého požáru. vojenský výcvik Proti Tchaj-wanu vůbec, hlásí Rami Inocencio z CBS News.

V pátek čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Čína „pozastaví čínsko-americké rozhovory o změně klimatu“, zruší dvě bezpečnostní schůzky a hovor mezi vojenskými vůdci kvůli Pelosiové „ignorování silné čínské opozice a jejích tvrdých prohlášení“. Klikněte.

Oficiální tisková agentura Xinhua v pátek uvedla, že stíhačky, bombardéry, torpédoborce a fregaty byly všechny použity při takzvaných „společných obléhacích operacích“ v šesti oblastech u pobřeží Tchaj-wanu. Ve čtvrtek státní média uvedla, že Lidová osvobozenecká armáda nasadila více než 100 válečných letadel, 10 válečných lodí a ponorku s jaderným pohonem.

Před oznámením sankcí proti Pelosiové řekla novinářům v Japonsku, že čínská vláda nebude diktovat, kdo může na ostrov cestovat.

„Mohou se pokusit zabránit Tchaj-wanu v návštěvě nebo účasti na jiných místech,“ řekla Pelosiová. „Nebudou však izolovat Tchaj-wan tím, že by nám tam bránili cestovat.“

Později dodala: „Nedovolíme jim izolovat Tchaj-wan. Neplní náš cestovní plán. Čínská vláda ne.“

V prohlášení vydaném koordinátorem strategické komunikace Národní bezpečnostní rady Johnem Kirbym, koordinátor strategické komunikace NSC John Kirby uvedl, že po akcích Číny přes noc Bílý dům předvolal čínského velvyslance Qin Gang, aby dal jasně najevo, že „na jednání Pekingu záleží Tchaj-wanu, nám a naši partneři.“ po celém světě“. Páteční prohlášení.

READ  Oznámil, že indonéská ponorka se potopila, bez naděje na přežití

„Odsoudili jsme vojenské akce Čínské lidové republiky, které jsou nezodpovědné a v rozporu s naším dlouhodobým cílem udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ řekl Kirby. Dodal, že Bílý dům dal jasně najevo, že „na politice jedné Číny se nic nezměnilo“ a že Spojené státy jsou „připraveny na to, co si Peking zvolí. Nebudeme ani hledat ani chtít krizi.“

„Zároveň se nebudeme zdráhat jednat v mořích a na obloze západního Pacifiku v souladu s mezinárodním právem, jak jsme to dělali po celá desetiletí – podporovat Tchaj-wan a bránit svobodný a otevřený Indo-Pacifik,“ dodal Kirby. .

Pelosiová je nejvyšším americkým politikem, který navštívil Tchaj-wan za 25 let, od návštěvy republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingricha v roce 1997, uvádí Inocencio.

Experti považují vojenské cvičení z tohoto týdne za zkušební jízdu pro možnou budoucí invazi na Tchaj-wan, protože Čína obklíčí ostrov přesně naváděnými střelami v šesti oblastech kolem pobřeží, říká Inocencio.

Sin-chua v pátek uvedla, že stíhačky, bombardéry, torpédoborce a fregaty byly použity při takzvaných „společných obléhacích operacích“ v šesti regionech.

Armádní velitelství východního divadla také odpálilo nové verze raket, které podle něj „přesně“ zasáhly neznámé cíle v Tchajwanském průlivu. Vojenští důstojníci sdělili státním médiím, že tyto rakety zahrnovaly granáty vypálené přes Tchaj-wan směrem k Tichému oceánu, což je hlavní eskalací hrozeb Číny anektovat ostrov.


Pohled na dopady Pelosiiny návštěvy na Tchaj-wanu

06:02

Na okraj pátečního setkání se Sdružením národů jihovýchodní Asie v Kambodži řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken novinářům, že čínská vojenská cvičení zaměřená na Tchaj-wan, včetně odpalů raket ve výlučné ekonomické zóně Japonska, představují „velkou eskalaci“ a že naléhal na Peking, aby ustoupil.

Blinken řekl, že Pelosiho návštěva byla pokojná a nepředstavovala změnu v politice USA – postoj „jedné Číny“, který uznává vládu v Pekingu a zároveň umožňuje neformální a obranné vazby s Tchaj-pej – a obvinil Čínu, že využila návštěvu jako „záminku ke zvýšení provokativní vojenská aktivita v Tchajwanském průlivu a jeho okolí.“

Řekl, že situace vedla k „silné komunikaci“ během setkání východoasijského summitu v Phnom Penhu, kterého se on a čínský ministr zahraničí Wang Yi spolu se zeměmi ASEAN, Ruskem a dalšími zeměmi účastnili.

„Znovu jsem zopakoval body, které jsme v minulých dnech veřejně i přímo přednesli našim čínským protějškům o tom, že by návštěvu neměli používat jako záminku k válce, eskalaci a provokativním akcím, a že existuje žádné možné ospravedlnění pro to, co udělali, a naléhat na ně, aby přestali.“

Blinken neseděl sám s Wangem, ale řekl, že již hovořil s čínským ministrem zahraničí o možnosti Pelosiovy návštěvy na Tchaj-wanu předtím, než k ní došlo během setkání na Bali, a dal jasně najevo postoj USA.

Pelosi byla vřele přivítána jako první předsedkyně Sněmovny reprezentantů a nejvyšší představitelka USA, která navštívila Tchaj-wan po více než 25 letech.

Navzdory agresivní čínské reakci na návštěvu Blinken řekl, že Spojené státy nezmění svůj „závazek k bezpečnosti našich spojenců v regionu“ a že ministerstvo obrany nařídilo skupině nosičů USS Ronald Reagan „zůstat v veřejná doména pro sledování situace.“

„Budeme létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí,“ řekl. „Budeme nadále provádět standardní letecké a námořní tranzity přes Tchajwanský průliv, v souladu s naším dlouhodobým přístupem ke spolupráci se spojenci a partnery na podporu svobody navigace a přeletů.“

Halle Ott a Sarah Cook přispěly k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *