Češi už mohou používat mobilní ID na svých telefonech

Češi už mohou používat mobilní ID na svých telefonech

Češi už mohou používat mobilní ID na svých telefonech

Aplikace eDoklady je v provozu zhruba týden a těší se velkému zájmu

Dne 20. ledna spustily české úřady aplikaci digitálních dokladů totožnosti eDoklady, která nyní umožňuje občanům prokázat svou totožnost prostřednictvím chytrých telefonů. Aplikace prozatím nenahradí plastovou identifikační kartu, ale je to jednoznačný krok vpřed a ukázka věcí, které přijdou, až se evropská digitální identita rozšíří po celé EU.

Czech Electronic ID bylo hitem od začátku a aplikaci si za první čtyři dny od jejího vydání stáhlo více než 130 000 lidí. Ve skutečnosti musela digitální a informační agentura odpovědná za její údržbu neustále upgradovat infrastrukturu aplikace, aby nespadla.

„Neustále to dolaďujeme, přidáváme paměť, přidáváme servery, upgradujeme všude, kde to zvládneme,“ řekl ředitel agentury Martin Mesromid, jak cituje Czech Daily.

Vaše telefonní peněženka a složka

eDoklady znamenají eDokumenty, protože to nejsou jen osobní údaje, ale v konečném důsledku to může být složka obsahující všechny důležité dokumenty související se životem moderního občana.

Aplikace umožňuje uživatelům sdílet vybrané informace s ověřovateli. Pokud například uživatel potřebuje potvrdit svůj věk, může tak učinit, aniž by prozradil cizí informace, jako je jméno a adresa. Registrace pro Digitální ID by měla být provedena osobně.

České vládní úřady, jako jsou ministerstva, již přijímají ověřování přes mobilní ID a od dubna to bude i policie. Později v průběhu roku budou finanční úřady a komunální služby akceptovat ověření občana prostřednictvím chytrých telefonů.

Pro přístup k aplikaci je vyžadována biometrická autentizace na mobilním zařízení uživatele.

READ  Česká republika se chystá u polského soudu u soudu rozšířit těžbu uhlí

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *