Čeští zákonodárci zrušili imunitu expremiéra Babiše kvůli padělání

SOUBOR – Dne 21. srpna 2018, spisová fotografie, se předseda vlády ČR Andrej Babiš usmívá na ceremonii v Praze. Dolní komora českého parlamentu ve čtvrtek 3. března 2022 schválila žádost žalobců o zbavení imunity bývalého premiéra Andreje Babiše před stíháním za údajné podvody související s unijními dotacemi.Peter David Guzek/AFP

Praha (AFP) – Poslanci dolní komory českého parlamentu se ve čtvrtek shodli na zbavení imunity bývalého premiéra Andreje Babiše před stíháním v kauze podvodu související s podporou Evropské unie.

Schválení umožňuje státním zástupcům rozhodnout, zda obvinit Babiše z jeho údajné účasti na podvodu ve výši 2 milionů dolarů. Policie ČR opakovaně doporučila Babiše obžalovat.

Bezprostředně nebylo jasné, kdy žalobci dokončí přezkum případu. Babiš, populistický miliardář, jakékoli pochybení popírá a tvrdí, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.


Obvinění se týkají farmy, která získala dotace z Evropské unie poté, co její vlastnictví přešlo z Babišovy skupiny Agrofert, která zahrnuje asi 250 firem, na členy rodiny Babišových. Později farmu opět získal Agrofert.

Podpora byla určena pro střední a malé podnikatele a Agrofert na ni neměl nárok.

Poslanci předtím dvakrát Babiše zbavili imunity před stíháním v případu. Žalobci je o to museli znovu požádat po říjnových parlamentních volbách.

Babišovo politické hnutí ANO (ANO) prohrálo volby v ČR v roce 2021. Novou vládu vytvořila koalice pěti stran, ANO skončilo v opozici.


READ  Nadcházející události budou zveřejněny 17. dubna

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.