český prezident byl hospitalizován; Může to mít vliv na sestavení nové vlády

Praha (AFP) – Český prezident Miloš Zeman byl v neděli převezen do nemocnice, den poté, co se v zemi konaly parlamentní volby, v níž se strana premiéra Andreje Babiše překvapivě umístila na druhém místě a Zaman se podílel na sestavení nové vlády.

České předsednictví je do značné míry ceremoniální, ale prezident si vybírá, kterého politického lídra se může pokusit sestavit příští vládu. Začátkem neděle se Zeman setkal s Babišem, jeho blízkým spojencem, ale premiér to nekomentoval, protože opustil prezidentský palác v Lani nedaleko Prahy.

V sobotu centristická strana ANO (Ano) Papise, populistického miliardáře, těsně prohrála volby v České republice, což by mohlo znamenat konec éry euroskeptického lídra v zemi s 10,7 miliony lidí.

Koalice tří liberálních a konzervativních stran s názvem Spolu získala 27,8% hlasů, čímž porazila Babišovo ANO, které zvítězilo s 27,1%. Ve druhé ráně populistům vzala další středolevá liberální koalice 15,6% na třetí místo.


Vítězná koalice získala 71 křesel, zatímco její třetí partner obsadil 37, aby získal pohodlnou většinu 108 v 200místné Sněmovně reprezentantů, a zavázali se spolupracovat. Papisova strana získala 72 křesel, o šest méně než volby v roce 2017.

Zeeman ale již dříve naznačil, že nejprve jmenuje vůdce nejsilnější strany, nikoli nejsilnější koalice, aby se pokusil sestavit vládu. To by Babišovi poskytlo příležitost pokusit se najít většinu pro jeho potenciální novou vládu.

Pokud podle očekávání neuspěje a jeho poslední vláda nezíská povinné hlasování o důvěře ve Sněmovně reprezentantů, může ho Zeeman požádat, aby se pokusil znovu sestavit novou vládu.

Už se to stalo. Vzhledem k tomu, že prezidentovy akce nebyly ukončeny žádné termíny, čelila země prodlouženému období politické nestability od voleb v říjnu 2017 do července následujícího roku, kdy Babesova druhá vláda nakonec získala hlasování o důvěře.

READ  Pokuty pro neukázněné cestující v leteckých společnostech překročily hranici milionu dolarů

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *