2021 Sprcha Lyrid Meteor je na vrcholu: jak se dívat na show

2021 Sprcha Lyrid Meteor je na vrcholu: jak se dívat na show

Lyridový meteorický roj 2012, který zachytil astronaut Don Pettitt na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

NASA

Meteorická sezóna je oficiálně zpět, každoroční Lyridské meteorické roje vrcholí tento týden. První tři měsíce většiny let představují pro pozorovatele noční oblohy období relativně sucha a mezi nimi obvykle není příliš mnoho Kvadrantový meteorický roj Na začátku ledna Lyridy. Lyridy znamenají vítaný návrat k možnosti jít večer ven za chladných teplot a užít si nebeskou show.

Lyridy vrcholí večer 21. dubna do časných ranních hodin 22. dubna. Pokud se té noci nemůžete dostat ven nebo u vás počasí nespolupracuje, očekává se, že jednu noc před nebo po vrcholu nabídne velmi dobrou příležitost k prohlížení.

Lyridy neprodukují tolik meteorů, možná 10 až 15 za hodinu, ale je pravděpodobnější, že budou obsahovat jasné a vzrušující ohnivé koule než jiné velké sprchy. Každých několik desetiletí jsme svědky výbuchu během Lyridů, který zvýšil rychlost na zhruba 100 za hodinu. To se neočekává v roce 2021, ale je těžké předvídat i takové věci.

Zdrojem Lyridů je mrak trosek, který zanechala kometa s názvem C / 1861 G1 Thatcher, která byla naposledy viděna v 19. století a nebude více než dvě století znovu procházet vnitřní sluneční soustavou. Naše planeta se však každý rok probíhá oblakem prachu, který po sobě zanechal při předchozích návštěvách. Malé vesmírné oblázky a další kousky prachu a trosek kolidují s naší atmosférou a hoří vysoko nad námi a vytvářejí malé, prchavé světelné displeje, které mnozí chtějí zůstat vzhůru pozdě nebo se brzy vzbudit, aby se chytili.

Letos, s úplňkem více než dvou třetin měsíce ve výšce Lyridů, je možná nejlepší pokusit se sledovat představení před úsvitem a po západu slunce ve vašem místě.

To ale neznamená, že večerní sledování bude nutně zbytečné. Hodiny po setmění mohou poskytnout dobrou příležitost k zachycení slavného „patrona Země“ podél horizontu.

Kdykoli vyrazíte hledat Lyridy, dostaňte se co nejdále od světelného znečištění a hledejte místo jako otevřené pole nebo vrchol kopce se širokým ničím nerušeným výhledem na noční oblohu. Lehněte si, nechte oči upravit, uvolněte se a jen sledujte.

Není nutné se dívat na konkrétní část oblohy, ale zdá se, že Lyridy vycházejí ven ze souhvězdí stejného jména Lyra a spěchají pryč z této části oblohy jako paprsky. Takže pokud najdete Lyru a nasměrujete k ní, je to skvělé, ale vůbec to není nutné.

Zůstaňte v teple, zůstaňte v bezpečí a užijte si show vesmíru! Pokud narazíte na amatérské astronomy, kteří vyzvedávají rozkošné Lyridské ohnivé koule, sdílejte to s nimi Vložte tweet Na Twitteru.

Následovat Vesmírný kalendář 2021 pro CNET Držet krok s nejnovějšími letošními kosmickými novinkami. Můžete jej dokonce přidat do svého Kalendáře Google.

READ  Nová várka nápadů vesmírných technologií NASA zahrnuje koncept návratu Titanu a další

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *