České banky uprchlíky vítají, ale snaží se uspokojit poptávku

Zpravodajský web uvedl, že desítky tisíc lidí prchajících před ruskou válkou na Ukrajině si již zřídily běžné účty u velkých bank v České republice.

Poptávka je tak velká, že se v některých pobočkách tvoří fronty. Někteří potenciální zákazníci musí na vytvoření účtu čekat dny nebo dokonce několik týdnů.

iHned.cz uvedl, že ČSOB najala dva další pracovníky, aby zvládli masivní poptávku, zatímco personální obsazení bylo přemístěno z pražské centrály, aby pomohl zmírnit tlak na pobočky.

Mluvčí ČSOB uvedl, že její dceřiné společnosti zaznamenávají trojnásobek obvyklého zájmu o zřizování účtů. Vyhrocená situace je zejména v Praze, která je nejoblíbenější destinací uprchlíků.

Raiffeisenbank pro iHned.cz uvedla, že z Ukrajiny denně přijímá až 2000 nových zákazníků. Mluvčí uvedl, že obrovský zájem, který zaznamenal, byl částečně způsoben tím, že banka je také na Ukrajině, kterou znají uprchlíci ze země.

Raiffeisenbank tento týden spustila ukrajinské jazykové verze svých služeb mobilního a internetového bankovnictví.

iHned.cz uvedl, že jedním z důvodů dumpingu ČSOB je to, že nabízí 2 500 Kč všem uprchlíkům, kteří při otevírání účtů předloží ukrajinský pas.

Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, uvádí, že eviduje zhruba 6000 klientů, kteří v Česku požádali o azyl. Mluvčí iHned.cz uvedl, že tento týden přibylo asi 1000 nových ukrajinských zákazníků denně.

Stalo se tak po minulém týdnu otevření mobilních poboček České spořitelny v sedmi regionálních centrech v České republice, kde jsou zřízena centra pomoci uprchlíkům. Ostatní banky postupovaly stejně.

Bankovní expert Deloitte Roman Lux pro iHned.cz řekl, že banky chtějí poskytovat humanitární pomoc, ale chtějí také zabránit tomu, aby uprchlíci sklouzli do šedé ekonomiky. Říká, že z dlouhodobého hlediska mohou mít také finanční prospěch.

READ  bne IntelliNews - Česká centrální banka zvyšuje úrokové sazby na 1,5%

To, že si Ukrajinci zakládají účty v českém jazyce, je dobrá zpráva pro český veřejný sektor, jehož zaměstnanci nebudou muset předávat státní dávky uprchlíkům v hotovosti, míní iHned.cz. Nováčci stráví méně času ve frontách.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *