Česká republika. Svyathana Chichana ா ska požaduje sankce proti Bělorusku, ale do Běloruska se nevrátí

Na pozvání předsedy Senátu Miloše Westerselina vůdce běloruské opozice v České republice Svetlana Čičanoska uvedl, že doufá, že přijmeme další embargo proti Lukašenkovu režimu. Wistersová ji nazvala „již zvolenou prezidentkou“ Běloruska. Chichanovska, kterému byl v Litvě udělen politický azyl, uvedl, že se zatím do své země neplánuje vrátit. „Jakmile překročím hranici, okamžitě půjdu do vězení,“ řekl.

Miloš popsal Lukašenkov režim jako vinný během setkání se Svitlanou Chisna ous Sko v Praze. Rovněž rozhodl, že sankce použité proti Bělorusku by měly být co nejširší a že podle jeho názoru by sankce měly být přinejmenším na úrovni EU. Předseda českého Senátu nazval Čečensku „již zvoleným prezidentem“.

Miloš se setkal se Sviatlanou Chichanouskou v Praze ve VistrasMichael Cromvanchel / EPA / BAP

Doufáme, že přijmeme další soubor sankcí, “uvedla Chisnowska. – Uvidíme, kdo do něj bude zahrnut, ať už seznam obsahuje společnosti nebo organizace. Můžeme nějak vyhodnotit reakci evropského společenství, “dodal. Rozhodla, že se Česká republika pokusí vyhnat Bělorusko z Interpolu a zahájí mezinárodní vyšetřování zaměřené na identifikaci osob odpovědných za pronásledování běloruských občanů.

Vůdce opozice, kterému byl v Litvě udělen politický azyl, uvedl, že v současnosti nemá v plánu návrat do Běloruska. „Jakmile překročím hranici, okamžitě půjdu do vězení,“ řekl. Poznamenal, že nyní nemá smysl, když přicházíme o příležitost hovořit jménem Bělorusů. – Pokud v Bělorusku potřebuji více než v zahraničí, vrátím se – slíbil jsem.

Když se ho novináři ptali na jeho postoj k Rusku, Kreml uvedl, že bude Lukašenka nadále podporovat, ale méně aktivně než dříve. – Musíte mluvit se všemi. Zdůraznil, že nebojujeme s Kremlem, nebojujeme s nikým jiným, bojujeme s režimem.

Vůdce běloruské opozice Svyatlana Chichanovska navštíví Českou republikuReuters

Chichanovska vyzvala Čečence, aby psali dopisy a e-maily na podporu osob uvězněných pro politické přesvědčení. V této souvislosti byl opoziční novinář Raman Pratasevič zatčen 23. května spolu se svým komplicem poté, co nouzově přistál na letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu v Minsku. „Zdá se, že byli biti a nuceni přiznat se ke zločinům, které nespáchali,“ řekl.

READ  Kanada vs Česká republika v přímém přenosu juniorského mistrovství IIHF

V srpnu 2020 byla Chichanovska hlavním uchazečem Lukašenka v prezidentských volbách. Očekávalo se, že získá asi 10 procent hlasů, ale formálně prezentované volební výsledky nebyly schváleny mnoha zeměmi ani Evropskou unií. Vůdce opozice uprchl ze země a hledal politický azyl v Litvě. Pokud se vrátí do Běloruska, hrozí mu až tři až pět let vězení.

V Praze promluvila Sviathana Chichana ous SkaMichael Cromvanchel / EPA / BAP

Zdroj hlavního obrázku: Michael Cromvanchel / EPA / BAP

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.