Ministr zahraničí John Lipowski navštívil Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Ministr zahraničí John Lipowski navštívil Spojené království Velké Británie a Severního Irska


Ve čtvrtek 16. listopadu odcestoval šéf české diplomacie Jan Lipavský do Spojeného království, kde se setkal s ministrem obchodu a obchodu a londýnským ministrem Gregem Handsem, stínovým ministrem práce Davidem Lammym a britským vládním National National. Obranný poradce, Sir Tim Barrow.

Návštěva poskytla příležitost ke sblížení českých a britských pozic. „Spojené království Velké Británie a Severního Irska je jedním z nejbližších bezpečnostních a obranných spojenců České republiky. Sdílíme společný závazek k obraně demokracie a svobody na Ukrajině. Je klíčové současně podporovat dynamický rozvoj bilaterálních vztahů. Rostoucí bezpečnostní hrozby,“ řekl ministr.

Mezi hlavní témata jednání ministrů Hands a Lipovského patřil další rozvoj bilaterálních vztahů v oblasti vědy, výzkumu, energetiky a kybernetické bezpečnosti. Diskutovali také o dalších zahraničněpolitických výzvách, jako je prohlubování vzájemných obchodních a ekonomických vazeb, podpora Ukrajiny a konflikt v Izraeli. „Oceňuji dohodu obou zemí podporovat Ukrajinu a pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ řekl šéf české diplomacie.

Ministr Lipavský se také setkal se stínovým ministrem zahraničí labouristů Davidem Lammym, kterého šéf české diplomacie informoval o hlavních prioritách české zahraniční politiky, konfliktech na Ukrajině a v Izraeli a pozicích ve středoevropském regionu.

Během setkání se sirem Timem Barrowem, poradcem britské vlády pro národní bezpečnost, se ministr Lipovský zaměřil na současné konflikty na Ukrajině a v Izraeli. Diskutovali také o problémech migrace a bezpečnosti v kybernetickém a energetickém sektoru.

Ministr Lipavský během návštěvy předal jménem prezidenta republiky pamětní medaili za chrabrost plukovníku Oldřichu Doleželovi, pilotovi 311. čs. bombardovací perutě RAF. Vyznamenání obdržel jeho syn Tom Dolzel. „Souhlasím s prezidentovými slovy, která zazněla ve Vladislavském sále 28. října, že největším bohatstvím naší země jsou naši lidé. Hrdinové jako Aldrich Doležal potvrzují, že máme být na co hrdí.“ Řekl to český ministr při předávání medaile.

READ  Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Soňa Červená

Ministr Lipavský předal medaili ministra zahraničí „Za zásluhy v diplomacii“ bývalému velvyslanci ČR ve Spojeném království Pavlu Seifterovi. „Toto ocenění vnímám jako poctu celoživotnímu úsilí pana Seiftera vždy podporovat a prosazovat jasnou hodnotovou orientaci naší země, ukotvovat ji v demokratickém světě a přispívat k jejímu pozitivnímu obrazu v zahraničí.“ Řekl to ve svém projevu ministr Lipavský.

Na závěr své návštěvy se zúčastnila ceremoniálu Magnitského ceny, během kterého předala hlavní cenu Evgenia Kara-Murza, která neúnavně bojuje za propuštění svého manžela Vladimira, který je vězněn v Rusku. Česká republika podpořila sankce v EU vůči osobám odpovědným za toto politicky motivované vyšetřování.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *