Více než 1,5 milionu lidí přešlo z Ukrajiny do sousedních zemí

Více než 1,5 milionu lidí přešlo z Ukrajiny do sousedních zemí

Oficiální ruská tisková agentura TASS uvedla, že dnes se znovu otevřou humanitární koridory ve městech Mariupol a Volnovaka na jihovýchodě Ukrajiny.

Některé pochybnosti o silnicích se zvýšily poté, co ukrajinské úřady v sobotu zastavily evakuaci civilistů s odkazem na ruské porušování příměří.

„Ráno budou opět otevřeny humanitární koridory jak v Mariupolu, tak ve Volnovachě,“ řekl novinářům Eduard Basurin, zástupce šéfa takzvaných Lidových milicí Doněcké lidové republiky.

Civilisté v zasaženém ukrajinském přístavním městě Mariupol jsou uvězněni bez elektřiny, vody a nemohou získat své mrtvé, řekl v sobotu starosta Mariupolu, když obvinil Rusko z pokusu „uškrtit“ město blokováním dohodnutých evakuačních tras.

Rusko souhlasilo s příměřím v sobotu, aby umožnilo civilistům bezpečně opustit Mariupol a Volnovu, kde obyvatelé trpěli dny intenzivního a nevybíravého bombardování.

Evakuace však byly pozastaveny a ukrajinské úřady obvinily Rusko z porušení dohody tím, že obnovilo své útoky, takže tisíce civilistů zůstaly uvězněny v podmínkách, které lidé na místě popisovali jako stále horší.

Guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kirilenko v neděli na svém oficiálním twitterovém účtu uvedl, že další pokus o otevření humanitárního koridoru pro civilisty ve městě Mariupol začne ve 12:00 místního času (5:00 ET).

Kirilenko řekl, že příměří bude platit od neděle 10:00 do 21:00 místního času.

READ  Turecké volby: Země čelí zásadnímu duelu poté, co Erdogan nezískal úplné vítězství

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *