Česká republika se staví proti plánu EU na ropné embargo proti Rusku

Český ministr průmyslu a obchodu Joseph Sikela nastínil nedostatky navrhovaného EK ropného embarga vůči Rusku. Upozornil také, že v mechanismu distribuce ropy v případě selhání trhu v Evropě chybí nápad.

Podle European Pravda Sikela řekl: „V současné době o tomto projektu uvažujeme. Ne všechno, co jsme požadovali. Dnes budeme jednat ve vládě. Děláme spoustu věcí, abychom spravedlivě rozložili negativní dopad po celé Evropě.“

Podle českého ministra dopravy Martina Kupky je závislost Ruska na ropě menší než na ruském plynu. „Bude to vyžadovat společné evropské rozhodnutí, posílení dovozu ropy z jiných zdrojů,“ řekl Kupka. Zda kvůli sankcím porostou ceny pohonných hmot, ministr nepředvídal.

Kupka poznamenal: „Samozřejmě, když je ropy na trhu málo, ceny pravděpodobně porostou. Bude však také důležité určit, zda další dodávky ropy budou pocházet z jiných zdrojů.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula Von Der Leyenová zveřejnila podrobnosti o šestém souboru sankcí za ruskou agresi proti Ukrajině. Řekl, že Rusko do šesti měsíců pozastaví dodávky ropy a do konce roku rafinované produkty. Na druhou stranu maďarská vláda prohlásila, že není spokojena se záměrem EU zakázat ruskou ropu úplně, protože by to ovlivnilo energetickou bezpečnost Maďarska.

Výjimky z ropného embarga byly uděleny Maďarsku a Slovensku, které silně spoléhají na ruskou ropu, v souladu s navrhovanými sankcemi. Diplomati zároveň doufají, že svou nespokojenost vyjádří i Česko a Bulharsko, které na ruskou ropu hodně spoléhají.

Slovensko požaduje výjimku ze sankcí EU na ruskou ropu

Podle slovenského ministra energetiky navíc vláda není připravena připojit se k embargu EU na dovoz ruské ropy v rámci nového kola sankcí uvalených na Rusko za jeho vojenské operace. Slovensko je zcela závislé na ruské ropě dodávané ropovodem Trushpa, který pochází z předsovětské éry. Ministr hospodářství Richard Sulík 3. května novinářům řekl, že Slovnaft, jediná slovenská rafinerie, nemůže rychle přejít na jinou ropu z ruské ropy. Předpovídá, že vylepšení této technologie bude trvat mnoho let.

READ  Čeští a maďarští vůdci varují před imigrací do Afghánistánu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.