Český pilot zemřel po nárazu do domu během letecké show

V neděli 14. srpna 2022 havaroval Hawker Hurricane (OO-HUR) leteckého muzea v Dogně u Prahy při vystavení na Leteckých dnech v Šepu na Karlovarsku. Bohužel se potvrdilo, že pilot byl při nehodě tragicky mrtvý.

Podle očitých svědků letoun při zatáčení náhle ztratil výšku a zmizel z dohledu. Letadlo se zřítilo do rodinného domu, ale naštěstí nebyl nikdo na zemi vážně zraněn.

Jako pilot, který přišel o život, byl jmenován Petr Pačes, velmi zkušený bývalý stíhací pilot MiG-21, letecký instruktor a kapitán letadla Boeing 737.

Petr Pačes se zájmem o létání začal s létáním na kluzácích ve 14 letech a o tři roky později přešel na motorová letadla. Po škole létal jako stíhací pilot MiG-21 až do roku 1992, kdy odešel z armády a nastoupil do řízení letového provozu. Před téměř dvaceti lety začal létat na Boeingech 737.

Často také vystavuje historická letadla a každý rok sdílí svou lásku k létání s tisíci lidí.

Storm Mk. IV byl jedním z posledních typů stíhaček vyráběných Hawkerem vyrobených v letech 1942 až 1944. V té době už Hurricane nebyl čistě stíhací letoun, který plnil převážně pozemní útočné mise (odtud přezdívka ‚Harrybomber‘).

Toto letadlo bylo vyrobeno mezi koncem roku 1942 a březnem 1943, přesné datum a sériové číslo nejsou známy, protože letoun byl dříve ve skladu a všechny výrobní štítky (a původní motor) byly ztraceny někdy mezi lety 1946 a 1983.

Jeho dlouhou a zajímavou historii lze vysledovat až do března 1943 Mk Hurricane. IV sloužil u 6. perutě Royal Air Force.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.