Cameron navštíví Kyjev na své první zahraniční cestě – DW – 16.11.2023

Cameron navštíví Kyjev na své první zahraniční cestě – DW – 16.11.2023

Britský ministr zahraničí David Cameron se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským k jednání o své první zahraniční pracovní cestě, řekl ve čtvrtek ukrajinský prezident.

Bývalý premiér Cameron, který byl v pondělí jmenován novým britským ministrem zahraničí, ve videu zveřejněném Zelenského kanceláří uvedl, že chce zdůraznit podporu Londýna Ukrajině.

Zelenskyj řekl, že je vděčný za gesto, které přichází uprostřed konfliktu na Blízkém východě, který podle něj odvedl pozornost světa od války Ukrajiny s Ruskem, která je nyní v 21. měsíci a konec v nedohlednu.

Dodal: „Svět se příliš nezaměřuje na situaci na bojišti na Ukrajině a toto rozdělení pozornosti ve skutečnosti nepomáhá.“
Británie byla blízkým spojencem Ukrajiny během totální války zahájené Ruskem v únoru 2022.

„Tím, že jsem tady, chci říct, že vám budeme i nadále poskytovat morální, diplomatickou, ale především vojenskou podporu, kterou potřebujete nejen letos a příští, ale jak dlouho to bude trvat. “ řekl Cameron.

Dodal, že Británie bude spolupracovat se svými spojenci, „aby se ujistila, že pozornost je zde zaměřena na Ukrajinu“.

Cameron se také setkal s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrom Kulebou, který napsal, že rozhovory „prokázaly, že Ukrajina a Spojené království jsou odhodlány spolupracovat na dosažení vítězství“.

Ve čtvrtek, druhý den své návštěvy Ukrajiny, Cameron odcestoval do Oděsy, hlavního přístavu země u Černého moře. „V posledních třech měsících (ukrajinské síly) zatlačily Rusko zpět do Černého moře a otevřely námořní obchodní cesty životně důležité pro ukrajinskou ekonomiku a globální dodávky potravin,“ řekl Cameron.

Jmenování Davida Camerona ministrem zahraničí Spojeného království

Chcete-li sledovat toto video, povolte JavaScript a zvažte upgrade na svůj webový prohlížeč Podporuje HTML5 video

dh/rt (AFP, AFP, dpa, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *