Studie zjistila, že staří Evropané nesnášeli laktózu, ale pili mléko

Suspenze

Skupina vědců dospěla k závěru, že starověcí Evropané pili mléko po tisíce let navzdory zažívacím problémům, které mohlo způsobit, což zpochybňuje teorie o tom, jak se lidé vyvinuli, aby je tolerovali.

Vědci dlouho spekulovali, že enzym potřebný k tomu, aby se zabránilo zažívacím potížím, se rychle rozvinul v populacích, kde převládal chov dojnic.

Tato teorie naznačuje, že lidé, kteří tolerovali mléko, získali nový zdroj kalorií a bílkovin a předali své geny zdravějším potomkům než ti, kteří nemají genetickou vlastnost – známou jako laktázová perzistence – která jim umožňuje Strávit cukr přítomný v mléce do dospělosti.

Nová studie však nabídla radikálně odlišnou teorii a tvrdila, že vedlejší účinky, jako je plynatost, nadýmání a střevní křeče, samy o sobě nestačí k tomu, aby posunuly evoluční jehlu na genetickou mutaci.

„Prehistoričtí lidé v Evropě mohli začít konzumovat mléko od domácích zvířat před tisíci lety, než vyvinuli gen pro jeho trávení,“ uvedli autoři studie.

Studie zveřejněná v časopise temperamentní povahaByl vyroben ve spolupráci s více než 100 vědci v řadě oborů včetně genetiky, archeologie a epidemiologie. Vědci určili odhadovanou spotřebu mléka v Evropě před asi 9 000 lety až 500 lety.

Analýzou zbytků živočišného tuku v keramice ze stovek archeologických nalezišť spolu se vzorky DNA odebranými ze starověkých koster vědci dospěli k závěru, že perzistence laktázy nebyla běžná až do roku 1000 před naším letopočtem, tedy zhruba 4000 let poté, co byla poprvé objevena.

Spíše než časů hojnosti, tvrdí, během hladomoru a epidemií se přítomnost mutace stala kritickou pro přežití: když nestrávená laktóza může vést k vážnému střevnímu onemocnění a smrti.

Pomocí archeologických záznamů k identifikaci období, kdy populace klesala, dospěli k závěru, že lidé častěji pijí mléko, když byly vyčerpány všechny ostatní zdroje potravy, a že v těchto obdobích se průjem s větší pravděpodobností vystupňoval z mírného do smrtelného stavu. .

READ  Přijímání nemocnic v Iowě nadále klesá

George Davy Smith, epidemiolog z University of Bristol, který spolupracoval s výzkumníky na analýze současných dat o udržitelnosti mléka a laktázy v současné populaci, uvedl, že studie vyvolává „fascinující otázky“ o tom, zda někteří lidé, kteří si myslí, že nesnášejí laktózu, „mohou být intolerance laktózy.“ Je to vlastně dobrá věc, když pijí mléko.“

Asi čtvrtina Američanů trpí intolerancí laktózy. v Loni byla podána žalobaskupina amerických lékařů se ptala, proč USDA Dietary Guidelines doporučují tolik mléčných výrobků – což naznačuje, že federální agentura se stará spíše o zájmy masného a mléčného průmyslu než o zdraví Američanů.

Stravovací směrnice USDA řízené obavami z marketingu mléka – nikoli výživa – obvinění ze soudního sporu

Předchozí studie ukázaly, že populace se musela silně spoléhat na mléčné výrobky, než se jedinci přizpůsobili tak, aby je hojně tolerovali. Menší studie v roce 2014 Zjistilo se, že variace, která lidem umožňuje trávit laktózu, se neobjevila ve vzorcích maďarské DNA až před 3 000 lety, zatímco se mohla objevit před 7 000 lety v místech, jako je Irsko, kde se výroba sýrů stala hojnou.

Amber Milan, expertka na nesnášenlivost mléka na univerzitě v Aucklandu, uvedla, že myšlenka, že mutace laktázy se stala důležitou pro přežití, až když Evropané začali snášet epidemie a hladomory, je „zdravou teorií“ a „podpořenou předchozím výzkumem řidičů genetický výběr“. „

Dodala však, že si není jistá, že nová studie „zcela vylučuje, že by rozšířená konzumace mléka byla evoluční silou tolerance laktózy“ – částečně proto, že genetická data byla shromážděna z Biobank, britské biomedicínské databáze genetických a zdravotních informace o zhruba 500 000 lidech.

Autoři se také zaměřili na hlavní evropskou genetickou variantu pro perzistenci laktázy – která, i když je vhodná pro tuto studii, „pravděpodobně postrádá jiné genetické varianty, které vedou k perzistenci laktázy,“ řekl Millan.

READ  MSNBC kritizuje poté, co host tvrdí, že neočkované děti pravděpodobně dostanou „vážný“ COVID: „Fearmangering“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.