Úředník říká, že brazilský region Yanomami vypadá jako „koncentrační tábor“

Úředník říká, že brazilský region Yanomami vypadá jako „koncentrační tábor“

Brazilská armáda by měla evakuovat nelegální těžaře zlata, kteří způsobili podvýživu a hladovění v chráněné oblasti Yanomami poblíž venezuelských hranic, řekl v úterý domorodý ministr zdravotnictví Webe Tabeba.

„Vypadá to jako koncentrační tábor,“ řekl Tabiba, lékař jmenovaný do funkce novou brazilskou vládou, v rozhlasovém rozhovoru.

Tabiba řekl, že 700 členů komunity trpí hladem a zdravotní péče neexistuje kvůli přítomnosti těžce ozbrojených těžařů zlata, což vyděsilo zdravotnický personál ze zdravotního střediska a zabránilo lidem přinést zásoby léků a potravin.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva (vlevo) v sobotu navštívil domov zdraví pro domorodé obyvatele Yanomami ve venkovském okrese Boa Vista ve státě Roraima v Brazílii.Ricardo Stockert/brazilské předsednictví prostřednictvím AFP – Getty Images

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek vyhlásilo stav zdravotní nouze v provincii Yanomami, která je největší domorodou rezervací v zemi, po zprávách o dětech umírajících na podvýživu a další nemoci způsobené těžbou zlata.

v sobotu, Místo navštívil prezident Luiz Inacio Lula da Silva Stát poté, co zveřejnil fotografie ukazující děti Yanomami a velmi hubené seniory, jejichž žebra byla vidět.

„Je to extrémní katastrofa, mnoho Yanomamů je podvyživených a brazilský stát zde chybí,“ řekl Tabiba.

Invaze více než 20 000 divokých těžařů zlata, řekl, zamořila řeky rtutí, která otrávila ryby, které jedí Yanomami, s odvoláním na děti, kterým vypadávaly vlasy ze rtuti používané k oddělení zlata od rudy.

„Zdravotní týmy se sem nemohou dostat kvůli těžce ozbrojeným banditům. To lze vyřešit pouze odstraněním těžařů zlata a mohou to udělat pouze ozbrojené síly.“

Brazilský nejvyšší soud nařídil deportaci těžařů zlata. Bývalá vláda krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara ale nikdy nevyhověla. Náčelníci Yanomami řekli, že jejich prosby o pomoc byly ignorovány.

Během čtyř let od Bolsonarova předsednictví zemřelo 570 yanomamských dětí na léčitelné nemoci, zejména na podvýživu a také na malárii, průjmy a deformity způsobené rtutí v řekách, Amazon Press Platform Zmíněný Somas odkazem na údaje získané zákonem o svobodném přístupu k informacím.

READ  Putin říká, že chyby ve vojenské mobilizaci musí být napraveny

Rezervace byla po desetiletí napadána nelegálními těžaři zlata, ale od doby, kdy Bolsonaro v roce 2018 získal úřad, se nájezdy znásobily, když slíbil, že povolí těžbu na dříve chráněných původních územích, a nabídne legalizaci těžby na zemi.

Ministr spravedlnosti Flavio Dino v pondělí uvedl, že se vyšetřují „důkazy genocidy“.

V prosinci Survival International Pozor na rozsah krizes odkazem na studii UNICEF a brazilského Centra pro biomedicínský výzkum FioCruz, která zjistila, že 8 z 10 Yanomami trpí chronickou podvýživou a úmrtí na nemoci, kterým lze předejít, u dětí do pěti let byly 13krát vyšší než celostátní průměr.

Za normálních okolností Yanomami jen zřídka trpí podvýživou. Jejich lesy jsou bohaté, jsou odborníky na pěstování, sběr a lov všeho, co potřebují, a mají vynikající zdravotní stav.

„Je to záměrná krize způsobená člověkem, kterou vyvolal prezident Bolsonaro, který podpořil masovou invazi a zničení zemí Yanomami,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *