Úředník říká, že brazilský region Yanomami vypadá jako „koncentrační tábor“

Brazilská armáda by měla evakuovat nelegální těžaře zlata, kteří způsobili podvýživu a hladovění v chráněné oblasti Yanomami poblíž venezuelských hranic, řekl v úterý domorodý ministr zdravotnictví Webe Tabeba.

„Vypadá to jako koncentrační tábor,“ řekl Tabiba, lékař jmenovaný do funkce novou brazilskou vládou, v rozhlasovém rozhovoru.

Tabiba řekl, že 700 členů komunity trpí hladem a zdravotní péče neexistuje kvůli přítomnosti těžce ozbrojených těžařů zlata, což vyděsilo zdravotnický personál ze zdravotního střediska a zabránilo lidem přinést zásoby léků a potravin.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva (vlevo) v sobotu navštívil domov zdraví pro domorodé obyvatele Yanomami ve venkovském okrese Boa Vista ve státě Roraima v Brazílii.Ricardo Stockert/brazilské předsednictví prostřednictvím AFP – Getty Images

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek vyhlásilo stav zdravotní nouze v provincii Yanomami, která je největší domorodou rezervací v zemi, po zprávách o dětech umírajících na podvýživu a další nemoci způsobené těžbou zlata.

v sobotu, Místo navštívil prezident Luiz Inacio Lula da Silva Stát poté, co zveřejnil fotografie ukazující děti Yanomami a velmi hubené seniory, jejichž žebra byla vidět.

„Je to extrémní katastrofa, mnoho Yanomamů je podvyživených a brazilský stát zde chybí,“ řekl Tabiba.

Invaze více než 20 000 divokých těžařů zlata, řekl, zamořila řeky rtutí, která otrávila ryby, které jedí Yanomami, s odvoláním na děti, kterým vypadávaly vlasy ze rtuti používané k oddělení zlata od rudy.

„Zdravotní týmy se sem nemohou dostat kvůli těžce ozbrojeným banditům. To lze vyřešit pouze odstraněním těžařů zlata a mohou to udělat pouze ozbrojené síly.“

Brazilský nejvyšší soud nařídil deportaci těžařů zlata. Bývalá vláda krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara ale nikdy nevyhověla. Náčelníci Yanomami řekli, že jejich prosby o pomoc byly ignorovány.

READ  DC oznamuje první známé případy COVID-19 Omicron Variant; 4 Pozitivní test - NBC4 Washington

Během čtyř let od Bolsonarova předsednictví zemřelo 570 yanomamských dětí na léčitelné nemoci, zejména na podvýživu a také na malárii, průjmy a deformity způsobené rtutí v řekách, Amazon Press Platform Zmíněný Somas odkazem na údaje získané zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Rezervace byla po desetiletí napadána nelegálními těžaři zlata, ale od doby, kdy Bolsonaro v roce 2018 získal úřad, se nájezdy znásobily, když slíbil, že povolí těžbu na dříve chráněných původních územích, a nabídne legalizaci těžby na zemi.

Ministr spravedlnosti Flavio Dino v pondělí uvedl, že se vyšetřují „důkazy genocidy“.

V prosinci Survival International Pozor na rozsah krizes odkazem na studii UNICEF a brazilského Centra pro biomedicínský výzkum FioCruz, která zjistila, že 8 z 10 Yanomami trpí chronickou podvýživou a úmrtí na nemoci, kterým lze předejít, u dětí do pěti let byly 13krát vyšší než celostátní průměr.

Za normálních okolností Yanomami jen zřídka trpí podvýživou. Jejich lesy jsou bohaté, jsou odborníky na pěstování, sběr a lov všeho, co potřebují, a mají vynikající zdravotní stav.

„Je to záměrná krize způsobená člověkem, kterou vyvolal prezident Bolsonaro, který podpořil masovou invazi a zničení zemí Yanomami,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *