Britská muzea se stydí za použití slova „mumie“ k popisu starověkých egyptských starožitností: je to „humanismus“

„Mrtvá egyptská mrtvola nebo živá britská matka,“ píše se v průvodci, který poskytl Alex Trebek pro Jeopardy! Soutěžící v epizodě z února 2015.

„Co je to mumie?“ Odpověděl jeden ze soutěžících.

Přestože Trebek odpověď přijal, ředitel muzea Ve Velké Británii dnes můžete studovat přesně toto znění.

Návštěvníci vidí některé egyptské mumie v Britském muzeu v Londýně.
(Brian Chan/Los Angeles Times přes Getty Images)

Národní muzea Skotska v Edinburghu a Great North Museum: Hancock v Newcastlu se rozhodl vyhnout se jeho používání výraz „mumie“ Upřednostňovali „mumifikované pozůstatky“ nebo „mumii“.

Mluvčí National Museums Scotland pro Daily Mail vysvětlila: „Slovo ‚mumie‘ není správné, ale je dehumanizující, zatímco použití termínu ‚mumifikovaná osoba‘ povzbuzuje naše návštěvníky, aby mysleli na jednotlivce.“

HAGIA SOPHIA: Orientační bod přeměněný z kostela na mešitu, na muzeum a pak znovu na mešitu

„Když známe jméno jednotlivce, použijeme ho. Jinak používáme frázi ‚muž, žena, chlapec, dívka nebo mumifikovaná osoba‘, protože odkazujeme na lidi, ne na věci,“ dodala.

Jo Anderson, asistentka správce starožitností v Great North Museum, vysvětlila změnu jazyka v dlouhém blogovém příspěvku v roce 2021. Blog se zaměřil konkrétně na Ertiru, starou ženu, která byla dlouhou dobu vystavena v Newcastlu.

„Slovo ‚mumie‘ nyní často vyvolává představu nadpřirozeného tvora nebo netvora,“ vysvětlila Andersonová a dodala, že doufá, že s těmito starověkými muži a ženami bude zacházeno jako se „skutečnými lidskými bytostmi, které kdysi žili a měli velmi konkrétní přesvědčení o jak fungují.“ Těla musí být po smrti zpracována.“

Britské muzeum v Londýně vyvracející tvrzení Daily Mail, že tento termín sami zakázali, ale souhlasili s přístupem svých kolegů v Edinburghu a Newcastlu.

Francouzské město si myslí, že Madonna může vlastnit obraz ztracený během první světové války, a žádá o půjčku

Necháme-li stranou lingvistické spory, zobrazování lidských těl tímto způsobem zůstává zásadní.

Anderson popsal několik způsobů, jak byly Erteruiny pozůstatky znesvěceny, včetně uvolnění jejích obvazů třemi chirurgy před publikem s vstupenkou a použití šelaku.

Anderson napsal: „Lebkou byl provlečen velký hřebík a smyčka, aby bylo možné ji svisle zavěsit. Zároveň byla do Ertirovy páteře vložena velká kovová výztuha, která ji zajistila k deskám na dně rakve.“ „

Dokonce i mumie, se kterými se takto nezachází, jsou zobrazeny mimo svůj původní kontext, což je další sporný bod.

Mezitím archeologové u Sakkára, Egypt Podle čtvrtečního prohlášení vedoucího výzkumného týmu odhalila faraonskou hrobku obsahující možná nejstarší a nejúplnější mumii, kterou v zemi dosud neobjevili.

4300 let stará mumie byla identifikována jako muž jménem Hekashepes. Byl nalezen na dně 15 metrů dlouhého otvoru v nedávno objevené jámě Skupina hrobů páté a šesté dynastie.

Kliknutím sem zobrazíte aplikaci FOX NEWS

Zda se Hekashepes ukáže, se teprve uvidí.

K této zprávě přispěla agentura Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *