Česká centrální banka opět zvýšila úrokové sazby

Praha (AFP) – Česká centrální banka opět agresivně přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby ve snaze zkrotit vysokou inflaci.

Nárůst o jeden procentní bod ve středu na 3,75 % byl pátým nárůstem v řadě od června a byl vyšší, než očekávali analytici. Banka, která růst spotřebitelských cen považuje za velkou hrozbu, také naznačila, že sazby zvýší.

Inflace v listopadu vyskočila na 6 %, což je 13leté maximum a vysoko nad 2% cílem banky.

Banky, které kontrolují měnovou politiku po celém světě, se začaly přesouvat ze stimulace ekonomiky zasažené koronavirem k boji proti vysokým spotřebitelským cenám, které se objevily během oživení. Minulý týden se Bank of England stala první bankou ve vyspělé ekonomice, která zvýšila úrokové sazby od začátku epidemie. Jiní, včetně Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému USA, opouštějí ekonomický stimul spojený s pandemií.

V Česku naposledy centrální banka změnila sazby 4. listopadu, kdy základní sazbu zvýšila o bod a čtvrt na 2,75 %.

Jde o první krok svého druhu za nové vlády vedené konzervativním premiérem Peterem Fialou, která minulý týden složila přísahu. Bývalý kabinet populistického premiéra Andreje Babiše proti navýšením protestoval s tím, že poškozují ekonomiku zotavující se z pandemie koronaviru.

Česká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí proti stejnému období loňského roku o 2,8 %.

READ  Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice s nižší inflací

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *