Biden na summitu G7: „Amerika je zpět u jednacího stolu“

Prezident Biden v neděli oznámil, že „Amerika je zpět u jednacího stolu“ po svém prvním odchodu Summit G7Světoví vůdci se zavázali postavit se Číně, posílit globální infrastrukturu a darovat jednu miliardu dávek vakcíny zbytku světa.

„Řekl jsem každému ze svých protějšků z G7, že USA se zhostí naší úlohy. Amerika je zpět na stole,“ uvedl prezident na tiskové konferenci na závěr setkání se spojenci USA. „Nedostatek zapojení v minulosti a plná účast si všimli nejen vůdci těchto zemí, ale i obyvatelé zemí G7.“

Biden popsal toto setkání, své první se skupinou od svého nástupu do funkce, jako „výjimečně produktivní a spolupracující“, a uvedl, že ukončení pandemie koronavirů a zajištění „spravedlivého a komplexního“ globálního hospodářského oživení jsou pro USA a jejich země nejvyšší prioritou národy. spojenci.

Británie - G7 - nahoře
Prezident Biden se účastní tiskové konference v poslední den summitu G-7 na letišti v Cornwallu v Newquay 13. června 2021.

Brendan Smalowski / AFP přes Getty Images


na 25 stranách Prohlášení Vydané poslední den třídenního setkání se vedoucí představitelé zemí G7 – USA, Velké Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska – zavázali zasáhnout proti nuceným pracím, bojovat proti ransomwaru a bojovat proti korupci zatímco vyzývá Čínu a Rusko k porušování lidských práv.

„Víme, že korupce podkopává důvěru ve vládu, odnímá veřejné zdroje, snižuje konkurenceschopnost ekonomik a představuje hrozbu pro naši bezpečnost,“ uvedl prezident.

Biden opustil summit v neděli ráno a plánuje se v neděli setkat s královnou Alžbětou na zámku Windsor, než se vydá do Bruselu na setkání s vůdci NATO a Evropské unie. Svou první zahraniční návštěvu uzavře středečním summitem s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Ženevě.

Prezident novinářům řekl, že souhlasí s Putinem, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem dosáhly „nejnižšího bodu“, ale připustil, že existují oblasti, kde mohou obě země spolupracovat.


Biden hovoří na konci summitu G7

30:07

„Rusko se zapojilo do činností, které podle našeho názoru odporují mezinárodním normám, ale také se zbavilo některých skutečných problémů, které budou těžko žvýkat,“ řekl Biden.

V otázce nucené práce prohlášení uvedlo, že Spojené státy a země G7 „budou nadále spolupracovat, mimo jiné prostřednictvím domácích prostředků, které máme k dispozici, a multilaterálních institucí na ochraně jednotlivců před nucenými pracemi a na zajištění toho, aby globální dodavatelské řetězce nebyly nucené práce. “ použití nucené práce. “Skupina rovněž uvedla, že„ posílí naše hodnoty, mimo jiné vyzváním Číny, aby dodržovala lidská práva a základní svobody, zejména s ohledem na Sin-ťiang “a Hongkong.

„Myslím si, že nekonkurujeme samotné Číně, ale autokratům a autoritářským vládám po celém světě v tom, zda jim demokracie mohou konkurovat v rychle se měnícím 21. století,“ řekl Biden. „A myslím, že způsob, jakým budeme jednat, a to, zda se sjednotíme jako demokracie, určí, zda se naše vnoučata ohlédnou o 15 let zpět a řeknou:‚ Pokročili? ‚“ Jsou demokracie stejně relevantní a silné jako oni? „

Země G7 podpořily celosvětovou minimální daň ve výši 15% pro nadnárodní společnosti na základě „jednotlivých zemí“, aby vytvořily „spravedlivější daňový systém vhodný pro 21. století, který obrátí 40letou trajektorii ke dnu“.

Sedm zemí, nejbohatších liberálních demokracií na světě, se také zavázalo poslat jednu miliardu dávek vakcíny COVID-19 do celého světa. Polovina z nich bude pocházet ze Spojených státůŘekl pan Biden.

„Faktem je, že my, příspěvek Spojených států, jsme základem pro řešení toho, jak jednáme se 100 chudými zeměmi, které mají potíže s hledáním vakcín a problémy s obnovou svých ekonomik,“ řekl prezident.

Rovněž vyzvala spojence G7, aby zvážili „včasnou, transparentní, odborně vedenou, vědecky podloženou“ studii druhé fáze svolanou Světovou zdravotnickou organizací s cílem prozkoumat původ COVID-19, a to i v Číně.

Prezident uvedl, že pro svět je zásadní vědět, zda byla epidemie výsledkem kontaktu člověka s nakaženými zvířaty nebo úniku z laboratoře v čínském Wu-chanu.

„Nedostatečná transparentnost by mohla vést k další pandemii,“ řekl. „Máme přístup. Svět musí mít přístup.“

A po nedělní tiskové konferenci si Biden dá čaj s královnou Elizabeth, než se vydá do Bruselu. V pátek se pan Biden a první dáma Jill Biden zúčastnili recepce s dalšími vůdci a jejich manželi a členy britské královské rodiny.

K této zprávě přispěli Bo Erickson a Finn Gomez.

READ  Čína a Indonésie po vzácném summitu v Pekingu vítají „oboustranně výhodnou“ spolupráci

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *