bne IntelliNews – Nerutová zvítězila v českých prezidentských volbách nad Pavlem a Babišem

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danus Nerutová podle listopadového průzkumu agentury Ipsos vítězí v boji o předsedkyni České republiky nad svými soupeřkami.

První kolo vede populistický miliardář a opoziční lídr Andrej Babiš s 29,7 % hlasů, následovaný bývalým generálem Petrem Pavlem s 25,3 %, ale Nerutová se vyšplhala na 25 %. To vyvolává možnost, že by mohl být vyloučen Pavel z druhého kola, nebo by mohl být vyloučen Babiš a druhé kolo by mohlo být mezi dvěma středovými kandidáty podporovanými vládní koalicí.

Babiš oproti Pavlovi prohloubil rozdíl Předchozí průzkumy, ale nejvýraznější zisky dosahuje Nerudová. Pavlova minulost v komunistické armádě před rokem 1989 byla stále častěji diskutovaná v médiích po vytrvalém úsilí historika Petra Blažka tvrdit, že Pavel neprozradil vše, co se o jeho elitním výcviku v posledních letech komunistické vlády dalo říci. argumentuje a naznačuje, že je předurčen pro kariéru špióna.

Pavel je výborný Kariéra po roce 1989 — což zahrnuje velitelské pozice na několika misích v zahraničí, stejně jako funkci šéfa české armády a nejvyššího bývalého velitele NATO ve východním bloku — nebude početně převyšovat mocný. Antikomunistický projev Má velký vliv na současnou českou politiku.

Babiš strávil desetiletí v československém zahraničním obchodu, vysílal do zámoří, kde spolupracoval s obávanou tajnou policií StB. Za posledních deset let nasbíral v národní politice řadu skandálů, včetně Pandora Papers a významného soudního memoranda, kde sedí. Před soudem Připravoval se na rozhodující týdny své prezidentské kandidatury na podvody s granty EU.

Tato kombinace dvou zkompromitovaných kandidátů vydláždí cestu Nerudové, která v listopadu tweetovala, že „o nich nechce diskutovat. [Babis’ and Pavel’s] Minulost, ale naše budoucnost.“

Nerudová vytáhla srovnání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, i když to může vedle osobního příběhu Čaputové jako právničky zastávající slabé působit jako „prázdná schránka“, jak upozorňuje novinářka a komentátorka Apolena Rychlíková. Tato nestranická „prázdná schránka“ však osloví voliče unavené stranickými střety během nedávných politických kampaní v zemi.

READ  Jacob Gulhanek jmenován novým českým ministrem zahraničí - Brněnským deníkem

Vzestup bývalého rektora Mendelovy univerzity přiměl mnoho komentátorů k otázce, zda by vůbec mohl být Babiš poražen v prvním kole, vzhledem k těsnému odhadu průzkumu mezi třemi favority.

„Pavel a Nerudová budou muset ukrást kandidáty za nimi,“ řekl analytik průzkumu Kandar Pavel Ranocha. Aktuálně.czA řekl, že Babiš se musí spolehnout na to, že se stálý volič strany ANO přehoupne k 25 %.

Zbytek Šest prezidentských kandidátů v čele se senátory Pavlem Fischerem se 6,4 %, Markem Hilzerem se 4,2 % a kandidátem krajně pravicové strany SPD a bývalým obchodním velvyslancem Jaroslavem Baštou s 3,6 %, odborovým šéfem Josefem Stretulou s 3,1 %, konspirátory a odborovou šéfkou věřitelů Denisou Rohanova s ​​1,5 % a bývalý prezident Univerzity Karlovy Tomás Zima 1,2 %.

První fáze hlasování se bude konat ve dnech 13. až 14. ledna.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *