Atény se zbarví do oranžova, Helsinky zbělají, jak Evropa překvapí počasím

Atény se zbarví do oranžova, Helsinky zbělají, jak Evropa překvapí počasím

Kostas Baltas/Agentura Anadolu/Getty Images

Prach ze saharské pouště zahaluje Atény do oranžového oparu, 23. dubna 2024.CNN

Žlutooranžový opar ze saharské pouště zahalil části Řecka, což přimělo úřady, aby vydaly zdravotní varování a vytvořily ohromující, snové scény.

Řecký meteorologický úřad uvedl, že povětrnostní podmínky v úterý podpořily pohyb prachu z Afriky, což se projevilo „vzrůstajícími koncentracemi v atmosféře“, zejména na jihu země.

Prach však začne postupně ubývat ve středu ráno, jak služba očekávala, a od poledne se bude „omezovat na východ“.

Videa a fotografie sdílené online ukazovaly lidi v Aténách, jak pozorují žlutooranžový opar z kopců poblíž řecké metropole.

Jiní si udělali večerní procházku městem a sdíleli jasně oranžové scény na sociálních sítích. Jeden uživatel zveřejnil, že meteorologové řekli, že díky jasně oranžovému prachu vypadají Atény jako „marťanská kolonie“.

Země východního Středomoří Kypr byla také zasažena prachem.

Nízkotlaký systém nad severní Afrikou v polovině dubna několikrát přehnal prach nad Kyprem, „zatemnil oblohu a snížil kvalitu ovzduší,“ uvedla v úterý NASA.

Snímek pořízený družicí NASA Terra ukázal „opálenou deku“ nad Kyprem 22. dubna. NASA uvedla, že se očekává, že prach bude i nadále procházet Středozemním mořem a v příštích několika dnech zasáhne Kypr i Řecko.

Mračna prachu, která se přesouvají ze severní Afriky do Řecka a dalších oblastí, tvoří jev, který se čas od času vyskytuje, což vede k omezené viditelnosti a vyvolává varování před nebezpečím dýchání.

Alessandro Rampazzo/Agentura Anadolu/Getty Images

Lidé překračují zasněžené železniční tratě ve finských Helsinkách 23. dubna 2024, protože neobvyklé počasí zastaví tramvaje ve městě.

Finsko zasáhlo „podivné“ počasí

Veřejný rozhlas YLE uvedl, že tyto podivné scény v jižní Evropě přišly v době, kdy neobvykle velké množství sněhu na severu kontinentu v tuto roční dobu vedlo k zastavení veřejné dopravy v celém jižním Finsku.

YLE v úterý uvedlo, že „divné aprílové počasí“ napadlo v některých oblastech více než 20 centimetrů sněhu, uvízlo tramvaje a zdrželo autobusy a metro ve finském hlavním městě a způsobilo zrušení a zpoždění letů na letišti v Helsinkách.

Policie na jihozápadě země mezitím nahlásila asi tucet dopravních nehod – i když bez vážných zranění – a pracovníci údržby se snažili odklízet sníh z elektrického vedení.

Ačkoli je sněžení ve Finsku v zimních měsících běžné, Johannes Laitila, tiskový mluvčí helsinské veřejné dopravní společnosti HSL, řekl YLE, že takové počasí bylo koncem dubna „neobvyklé“, a vyzval cestující, aby si vyhradili více času na výlety.

Snímky zachycovaly obyvatele Helsinek, jak procházejí těžkým sněhem a ledem, nesou deštníky za hustého sněžení a dlouhé shluky sněhu se hromadí na chodnících, autech a motocyklech.

Finský provozovatel letiště Finavia uvedl, že mrznoucí déšť, „který se změní v led, jakmile dopadne na zem“, spadl přes noc na letišti v Helsinkách.

„V důsledku toho musí být odmrazování vzletových a přistávacích drah a odmrazování křídel letadel v tomto ročním období prováděno mnohem častěji než obvykle,“ dodala Finavia.

HSL na svém webu uvedla, že všechny tramvajové provozy ve městě byly v úterý zrušeny dříve, ale od odpoledne budou postupně obnoveny.

Pracovníci údržby odklízeli sníh z kolejí tramvají, ale snažili se odklízet led z některých nadzemních elektrických vedení, protože zařízení používané k aplikaci glykolu – nemrznoucí chemikálie, která se k tomuto účelu obvykle používá v zimě – bylo uskladněno na léto.

„Bohužel nás krutost počasí zaskočila,“ uvedl Antti Vigelius, vedoucí jednotky údržby městské dopravní organizace, v tiskovém prohlášení podle zprávy YLE.

READ  Únosy v Nigérii: Podle vládního úředníka ozbrojenci unesli školačky ve státě Zamfara

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *