Zprostředkovatelé prosazují dohodu o příměří v Gaze, ale mezi Izraelem a Hamásem přetrvávají mezery

Zprostředkovatelé prosazují dohodu o příměří v Gaze, ale mezi Izraelem a Hamásem přetrvávají mezery
  • Napsala Yolande Knell
  • BBC News, Jeruzalém

Komentář k fotce,

Palestinský zdroj uvedl, že pětistupňový návrh by začal příměřím výměnou za propuštění izraelských rukojmích.

Existuje obrovský tlak na dosažení nové dohody o příměří a propuštění rukojmích s cílem zmírnit utrpení palestinských civilistů v Gaze a zbývajících izraelských rukojmích zadržovaných Hamasem.

Týdny zprostředkování prováděné Katarem a Egyptem za účasti Spojených států zatím nedosáhly žádného pokroku.

V posledních dnech však více zpráv naznačovalo „vážný“ pokrok v nepřímých rozhovorech vedených s delegacemi z Izraele a Hamasu.

Nejmenovaní izraelští představitelé, citovaní izraelskými médii, ve středu zároveň varovali před „velmi velkou“ mezerou v základních otázkách.

Z toho, co se BBC dozvěděla, se zdá, že hlavní blok má velké rozdíly v tom, jak dosáhnout úplného ukončení války.

Komentář k fotce,

V jižním pásmu Gazy pokračují tvrdé boje mezi izraelskými vojáky a bojovníky Hamásu

Vysoký palestinský představitel obeznámený s probíhajícími rozhovory nám řekl, že Káhira vyvinula nový pětistupňový rámec pro představitele Hamásu.

To údajně začne humanitárním příměřím, během něhož Hamás propustí zbývající civilisty, které drží jako rukojmí, včetně žen, dětí a starých lidí.

Na oplátku by byli někteří Palestinci propuštěni z izraelských věznic a množství tolik potřebné pomoci mířící do Gazy by se zvýšilo.

Konečně dojde k dlouhodobému příměří a úplnému zastavení bojů.

Náš zdroj uvedl, že předání zbývajících izraelských rukojmích bude doprovázeno tím, že umožní více palestinským vězňům opustit věznici.

Nasvědčuje tomu, že výměnou za zajaté izraelské vojáky bude vyžadováno propuštění významnějších palestinských vězňů.

zdroj obrázku, Izraelské obranné síly

Komentář k fotce,

Hlavním problémem prý bude, když se izraelské síly stáhnou z Gazy

Palestinský představitel uvedl, že Izrael trvá na tom, aby své síly ponechal na místě až do závěrečné fáze operace.

Bylo nám řečeno, že Hamas požaduje úplné stažení izraelských sil a brzký návrat vysídlených obyvatel do jejich domovů.

Další zprávy mezinárodních médií uváděly, že zatímco Hamás požaduje úplné příměří, izraelští vyjednavači jsou připraveni přijmout pouze příměří, které může trvat týdny, ale podle vývoje okolností by se mohlo prodloužit.

Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Majid Al-Ansari na úterní tiskové konferenci řekl: „Oběma stranám jsme předložili nápady a dostáváme nepřetržitý proud odpovědí, což je samo o sobě důvodem k optimismu.“

Později mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že americký vyslanec pro Blízký východ Brett McGurk je v Káhiře a bude pokračovat v „aktivních“ diskusích v regionu o nové dohodě o návratu rukojmích do jejich vlasti a zajištění humanitárního příměří.

„Rozhovory byly velmi střízlivé a vážné,“ řekl Kirby novinářům.

Komentář k fotce,

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (druhý zleva) řekl, že nelze přijmout nic menšího než „absolutní vítězství“ v Gaze.

Během týdenního příměří na konci listopadu bylo propuštěno 105 izraelských a zahraničních rukojmích z více než 250 lidí unesených při děsivých přeshraničních útocích Hamasu 7. října, které rozpoutaly válku v Gaze.

Na oplátku bylo propuštěno asi 240 palestinských vězňů.

Izrael a Hamás si vyměnily obvinění ze způsobení kolapsu příměří tím, že odmítly podmínky pro prodloužení každodenního propouštění rukojmích výměnou za palestinské vězně.

Nyní jsou na obou stranách nevyhnutelně velké rozdíly mezi tím, co je veřejně oznámeno, a tím, co by mohlo být předmětem vyjednávání.

Tento týden izraelský premiér Benjamin Netanjahu zopakoval, že nelze přijmout nic menšího než „absolutní vítězství“ v Gaze.

Na druhou stranu mnoho komentátorů poukázalo na to, že úplné zničení Hamásu – který vládne regionu už desetiletí a půl – není reálné.

Ale jedna věc, kterou Izrael a jeho západní spojenci pravděpodobně nepřiznají, je potřeba odstranit vůdce Hamasu od moci v Gaze, aby se zajistilo, že se nebudou opakovat útoky, ke kterým došlo před třemi měsíci a při nichž zahynulo více než 1300 lidí.

Zajímavé je, že tento týden se objevily nepotvrzené zprávy médií, že jako součást návrhu na příměří a propuštění rukojmích Izrael nabídl, že umožní vysokým vůdcům Hamasu v Gaze přesunout se do jiných zemí. Hamás tvrdil, že takový návrh odmítl.

Komentář k fotce,

Organizace spojených národů říká, že humanitární situace v Gaze je „otřesná“, kde 2,2 milionu Palestinců žije v „nelidských a mizerných podmínkách“.

S více než 25 000 mrtvými v Gaze, podle místních zdravotnických úředníků, a humanitární situací katastrofální, je pro Izrael obtížné ignorovat mezinárodní výzvy k příměří.

Hlučné protesty a pochody organizované rodinami izraelských rukojmích zároveň potvrzují, že jejich požadavky na návrat jejich blízkých do vlasti se staly prioritou domácí politiky. Mají ohromné ​​sympatie veřejnosti.

Nedávné izraelské zprávy popírající průběh jednání s Hamasem o potenciální dohodě o propuštění rukojmích budou důvodem k obavám veřejnosti.

Různá izraelská média citovala nejmenované diplomatické činitele, kteří prohlásili, že návrhy na pozitivní vývoj jsou „falešné“. Obviňují Hamás, že se nepodařilo dosáhnout urovnání.

Vzhledem k tomu, že zprostředkovatelé nepochybně spěchají, aby se pokusili tento proces podpořit, je možná nejvíce povzbudivým znamením, že Izrael a Hamás ještě nenaznačily, že opouštějí poslední kola nepřímých rozhovorů.

READ  Demonstranti blokují diplomata Kremlu z Polska na ruský Den vítězství

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *