Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl obviněn z falšování údajů o očkování proti koronaviru

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl obviněn z falšování údajů o očkování proti koronaviru

Adriano Machado – Reuters

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro před svým domem předtím, než 22. února 2024 svědčil před federální policií v Brazílii v Brazílii.CNN

Federální policie země obvinila bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara z podezření z podvodu kvůli obvinění, že falšoval údaje o očkování proti koronaviru, když byl ještě prezidentem, uvedla v úterý její pobočka CNN Brasil.

Policie tvrdí, že krajně pravicový vůdce nařídil jednomu ze svých nejbližších spolupracovníků, aby zadal falešné údaje o očkování do systému ministerstva zdravotnictví pro sebe a svou dceru, uvedla CNN Brasil.

Policie podle CNN Brasil uvedla, že „shromážděné důkazy“ pro vyšetřování ukazují, že Bolsonaro jednal dobrovolně, když nařídil přidat falešná data do zdravotního systému země.

Bolsonarův nejbližší spolupracovník, podplukovník Mauro Cid, a 15 dalších byli rovněž obviněni z údajné účasti na stejném plánu.

Bolsonarův právník Fabio Wajngarten označil obžalobu za „směšnou“.

Na webu X napsal: „Celý svět zná (Bolsonarův) osobní názor na téma očkování. „Když sloužil jako prezident, byl zcela osvobozen od předkládání jakéhokoli svědectví na svých cestách.“

Loni v květnu provedla brazilská policie v Bolsonarově domě v Brasílii průzkum a zabavení v souvislosti s údaji o údajném podvodném očkování.

Bolsonaro poté novinářům řekl, že nebyl očkován proti Covid-19 a že jeho očkovací průkaz nebyl zfalšován.

Brazilská generální prokuratura se nyní bude muset rozhodnout, zda přistoupí k obžalobě.

Bolsonaro byl široce kritizován doma i v zahraničí za to, že během pandemie zlehčoval závažnost viru, včetně odrazování lidí od očkování, přestože Brazílie bojuje s těžkou epidemií koronaviru.

V roce 2021 veřejně porušil požadavek OSN, aby zahraniční delegace byly před vstupem do jejího sídla v New Yorku očkovány. několik Členové jeho delegace Později měl pozitivní test na virus.

READ  Pohřeb ruské opoziční postavy Alexeje Navalného: živé aktualizace

Obžaloba přichází v době, kdy Bolsonaro čelí narůstajícím právním výzvám, včetně vyšetřování údajného pokusu o převrat udržet ho u moci poté, co prohrál prezidentské volby v roce 2022. Vyšetřováno je také několik bývalých ministrů, kteří sloužili v Bolsonarově vládě, a někteří jeho pobočníci. byl zatčen.

Poté, co Bolsonaro těsně prohrál volby s levicovým prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou, se jeho příznivci 8. ledna 2023 bouřili a zaútočili na vládní budovy v Brasílii. Bolsonaro to popřel. podněcování a Násilné útoky v hlavním městě.

Loni byl Bolsonarovi nejvyšším volebním soudem v zemi zakázáno ucházet se o politické funkce do roku 2030. Využití jeho moci a zneužívání veřejnoprávních médií během volební kampaně v roce 2022.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *