Země podaly stížnost k OSN ohledně sestřelení Boeingu 737-800 Íránem v roce 2020 | Novinky z letectví

Země podaly stížnost k OSN ohledně sestřelení Boeingu 737-800 Íránem v roce 2020 |  Novinky z letectví

Letadlo Ukraine International Airlines bylo zasaženo dvěma raketami, které byly podle Íránu omylem odpáleny krátce po startu a zabily 176 lidí.

Kanada, Švédsko, Spojené království a Ukrajina podaly u Agentury OSN pro civilní letectví stížnost na Írán za sestřelení dopravního letadla v roce 2020, při kterém zahynulo 176 lidí.

Čtyři země, jejichž občané byli všichni na palubě letu Ukraine International Airlines, obvinily Teherán z „použití zbraní proti civilnímu letadlu během letu v rozporu s jeho mezinárodními právními závazky“.

Boeing 737-800 byl sestřelen krátce po startu z Teheránu 8. ledna 2020 v době eskalujícího napětí se Spojenými státy po atentátu na íránského generála Kásema Solejmáního.

O tři dny později Írán přiznal, že jeho Revoluční gardy omylem vypálily dvě rakety na letadlo, které mířilo do Kyjeva.

Tyto čtyři země uvedly, že zahájily „postupy pro řešení sporů“ s Mezinárodní organizací pro civilní letectví OSN (ICAO) v Montrealu.

Kanadský premiér Justin Trudeau, který se zúčastnil vzpomínkové bohoslužby v Ontariu u příležitosti čtvrtého výročí tragédie, uvedl, že tento krok je „důležitým krokem v našem závazku zajistit, aby se rodinám obětí postižených touto tragédií dostalo spravedlnosti, kterou si zaslouží. “ katastrofa.

Země již podaly žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, v níž požadují od Íránu odškodnění pro rodiny obětí.

Řekli, že Írán „neprovedl nestranné, transparentní a spravedlivé trestní vyšetřování a soudní proces v souladu s mezinárodním právem“.

V dubnu loňského roku íránský soud vydal předběžné rozhodnutí o 10 nejmenovaných osobách obviněných z účasti na incidentu, včetně provozovatele systému protivzdušné obrany.

Írán také stanovil odškodnění ve výši 150 000 dolarů pro každou z rodin obětí a uvedl, že platby začne v roce 2022.

Teherán odmítl nařčení, že nespolupracuje ani se nezavázal k transparentnosti, a obvinil čtyři vlády, že se snaží problém „zpolitizovat“.

READ  Ruské síly instalují nového starostu Melitopolu poté, co byl unesen Ivan Fedorov

Předložila svůj vlastní případ Mezinárodnímu soudnímu dvoru a obvinila Kanadu z porušení svých „mezinárodních závazků“ tím, že umožnila lidem žádat o odškodnění proti Teheránu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *